MŚ w klasie RS:X: Myszka nie utrzymał na Gardzie trzeciej pozycji

Inne
MŚ w klasie RS:X: Myszka nie utrzymał na Gardzie trzeciej pozycji
fot. PAP

Piotr Myszka nie utrzymał w czwartek w rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X trzeciej pozycji. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk spadł na szóste miejsce. Najlepsza z Polek Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest ósma.

Po sześciu wyścigach deskarze zostali podzieleni na dwie grupy i tylko zawodnicy zakwalifikowani do złotej floty mają szansę na medale. W czwartek od podium oddalił się Myszka, który był 24., 20. oraz piąty i spadł z trzeciej na szóstą pozycję.

 

Pozostali Polacy rywalizujący w czołowej grupie plasują się pod koniec drugiej „20” - Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) jest 18., a Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) 20.

 

Po dziewięciu wyścigach nowym liderem został wicemistrz świata i złoty medalista mistrzostw Europy Holender Kiran Badloe, na drugą pozycję spadł tzreci deskarz igrzysk z Rio de Janeiro w 2016 roku Francuz Pierre Le Coq, a na trzecie miejsce z ósmego przesunął się kolejny Holender, broniący tytułu i dwukrotny triumfator igrzysk Dorian van Rijsselberghe.

 

Wśród mężczyzn rywalizuje 130 żeglarzy. 75. jest Przemysław Szybkowski, 94. Kami Manowiecki (obaj SKŻ Ergo Hestia) 96., a 111. Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk).

 

W czwartek kobiety rozegrały tylko jeden wyścig, który przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Pomimo zajęcia 20. lokaty prowadzenie utrzymała broniąca tytułu Holenderka Lilian de Geus, ale tuż za nią plasują się dwie młode zawodniczki. Na drugie miejsce awansowała 19-letnia Włoszka Giorgia Speciale, a na trzecie starsza o rok Katy Spychakov z Izraela.

 

Zofia Klepacka zajęła trzeciego dnia regat 12. pozycję i nadal jest ósma, a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) obsunęła się z 15. na 21. miejsce. Nieznaczny spadek zanotowały także jej klubowe koleżanki – Małgorzata Białecka z 30. na 33., a Karolina Lipińska z 43. na 45. lokatę.

 

50. w stawce 106 zawodniczek jest Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), 73. Weronika Marciniak, a 86. Lidia Sulikowska (obie SKŻ Ergo Hestia).

Mistrzostwa są dla polskich deskarzy drugą wewnętrzną kwalifikacją do igrzysk. Olimpijską przepustkę dla kraju w klasie RS:X uzyskali w ubiegłym roku w mistrzostwach świata w duńskim Aarhus. Bezpośrednio dokonali tego Klepacka i Tarnowski, którzy solidarnie zajęli piąte miejsce.

 

O indywidualne prawo startu w 2020 roku w Tokio biało-czerwoni mają rywalizować podczas trzech imprez – pierwszą były rozegrane w kwietniu na Majorce mistrzostwa Europy, a kolejne to mistrzostwa świata w Torbole oraz w Auckland - w Nowej Zelandii deskarze ścigać się będą pod koniec lutego.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze