Końcowa klasyfikacja ME siatkarzy 2019

Reprezentacja Serbii wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy siatkarzy. W rozegranym w Paryżu finale podopieczni trenera Slobodana Kovaca pokonali 3:1 Słowenię. Brązowy medal wywalczyli Polacy, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali Francuzów.

Mistrzostwa Europy siatkarzy 2019 zostały zorganizowane przez cztery kraje: Belgię, Francję, Holandię i Słowenię. Po raz pierwszy w historii wzięły w nim udział 24 reprezentacje, w tym dwóch debiutantów –  Macedonia Północna oraz Czarnogóra.

Serbowie zgarnęli drugi złoty medal w historii, wcześniej wygrali w 2011 roku.  ME 2019 zakończyli z kompletem zwycięstw. W grupie B rywalizowali w Belgii – w Brukseli i Antwerpii. Pewnie pokonali Niemcy (3:0), Słowację (3:0), Hiszpanię (3:1), Belgię (3:0) i Austrię (3:0), kończąc tę część turnieju z zaledwie jednym straconym setem. W 1/8 finału ograli 3:0 Czechów, choć w pierwszym secie stoczyli z nimi zaciętą walkę (31:29). W ćwierćfinale postawili się im Ukraińcy, ale w pięciosetowym boju lepsza okazała się Serbia (3:2, 15:9 w tie-breaku). Półfinał to pamiętne starcie z Francuzami, które wygrali 3:2 (15:7 w tie-breaku). W meczu o złoto przegrali pierwszą partię, ale w trzech kolejnych byli już górą, wygrywając całe spotkanie 3:1.

Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Polski, która w sobotnim meczu o brąz pokonała 3:0 Francję. Podopieczni trenera Vitala Heynena ponieśli w całym turnieju zaledwie jedną porażkę – 1:3 w półfinale ze Słowenią. W pozostałych meczach stracili zaledwie jednego seta, aż siedem spotkań wygrywając w trzech partiach.

Końcową klasyfikację zamyka reprezentacja Estonii – największe rozczarowanie tych mistrzostw. Podopieczni trenera Gheorghe Cretu mieli walczyć o wyjście z grupy, ale skończyli imprezę z fatalnym bilansem: pięć porażek w pięciu meczach, zero punktów, sety: 2–15.