Legendarny mistrz świata został... prowadzącym Top Gear

Żużel
Legendarny mistrz świata został... prowadzącym Top Gear
fot. PAP

Na torze był bezkompromisowy. Mówi się o nim, że to najlepszy żużlowiec w historii tej dyscypliny. Jedni stawiają go na równi z legendarnym Nowozelandczykiem Ivanem Maugerem, ale dla wielu to właśnie Tony Rickardsson jest numerem jeden w czarnym sporcie. Sześciokrotny indywidualny mistrz świata został właśnie współprowadzącym skandynawską wersję popularnego programu motoryzacyjnego Top Gear.

Czy król speedwaya będzie miał ten sam błysk w oczach przed kamerami telewizyjnymi, opowiadając o nowinkach motoryzacyjnych, podobnie jak w czasach kiedy nie miał sobie równych na światowych owalach? Można być o to spokojnym, ponieważ Rickardsson to nie tylko znakomity sportowiec - wielokrotny mistrz świata, legenda speedwaya, ale także prominentna osobowość, która świetnie odnajduje się w blasku fleszy. W 2008 roku zajął drugie miejsce w szwedzkiej wersji Tańca z Gwiazdami, wykorzystując swój żużlowy balans ciała. Na parkiecie gimnastykował się niemniej efektownie jak na motocyklu, kiedy w 2005 roku na ówczesnym Millenium Stadium w Cardiff pojechał jak w beczce śmierci, przy samej bandzie, na wyprostowanym motorze, wyprzedzając w wyścigu finałowym Jarosława Hampela. W tamtym sezonie sięgnął właśnie po swój szósty tytuł, dokonują rzeczy niebywałej, gdyż zwyciężył w sześciu turniejach cyklu na dziewięć rozegranych. Mistrz co się zowie...

 

Szwedzi uwielbiają takie persony jak Rickardsson i podobnie jak legendarne zespoły ABBA oraz Roxette - traktują jako skarb narodowy. Nie może zatem dziwić, że producenci legendarnego programu motoryzacyjnego Top Gear postanowili dokooptować do swoich szeregów 49-letniego Skandynawa. Miejmy nadzieję, że dzięki Rickiemu, widzowie dowiedzą się czegoś więcej nie tylko o nowych modelach samochodów, ale również o cudownym sporcie jakim jest speedway.

 

 

Nadawanie programu Top Gear rozpoczęto w 1977 roku. Jego prowadzącym w brytyjskiej wersji emitowanej przez BBC jest aktor Matt Le Blanc, a wcześniej przez trzynaście lat był nim Jeremy Clarkson. Program ma swoją wersję w kilku krajach, m.in. w Rosji, Australii, Stanach Zjednoczonych, Korei oraz Chinach.

 

Rickardsson to sześciokrotny IMŚ na żużlu. Tytuły zdobywał w latach 1994, 1998, 1999, 2001, 2002 oraz 2005. Do tego należy dodać trzy srebrne oraz dwa brązowe krążki. Z reprezentacją Szwecji zdobył trzy mistrzostwa świata. W polskiej lidze reprezentował barwy Polonii Bydgoszcz, Ostrovii Ostrów Wielkopolski, Falubazu Zielona Góra, Unii Tarnów, Stali Gorzów, Wybrzeża Gdańsk oraz Apatora Toruń.

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie