EBL: Polski Cukier Toruń lepszy w derbach

Derby w Bydgoszczy dla Polskiego Cukru! Torunianie pokonali Enea Astorię 97:80 w sobotnim spotkaniu Energa Basket Ligi.

Obie drużyny od samego początku stworzyły bardzo wyrównane widowisko. Bardzo aktywny był Chris Wright i dlatego wydawało się, że to Polski Cukier miał inicjatywę w ataku. Odpowiadał na to indywidualnymi akcjami A.J. Walton, a po zagraniu 2+1 Łukasza Frąckiewicza Enea Astoria odskakiwała na pięć punktów. Straty starał się odrabiać Damian Kulig, ale po 10 minutach to gospodarze prowadzili 23:18. W drugiej kwarcie torunianie starali się przyspieszać, a to przynosiło efekty - po akcjach Keitha Hornsby’ego zdobyli minimalną przewagę. Michał Chyliński starał się to zmieniać, ale Hornsby był nie do zatrzymania, a wynik ciągle utrzymywał się blisko remisu. Rzuty wolne Mateusza Zębskiego ustawiły wynik spotkania po pierwszej połowie na 44:42.

Zębski był ważnym graczem zespołu trenera Artura Gronka również na początku trzeciej kwarty - dzięki niemu utrzymywali przewagę. Sytuację zmieniał jednak Aaron Cel, a po trójce Keitha Hornsby’ego to Polski Cukier prowadził sześcioma punktami. Michał Nowakowski starał się zmniejszać różnicę, ale po akcji Mikołaja Ratajczaka to ekipa z Torunia po 30 minutach była lepsza - 65:58. W czwartej kwarcie goście uciekali nawet na 10 punktów, ale Kris Clyburn niemal w pojedynkę walczył o lepszy wynik swojego zespołu. Ciągle świetną formę strzelecką pokazywał jednak Hornsby, a to oznaczało, że drużyna trenera Sebastiana Machowskiego kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Ostatecznie Polski Cukier zwyciężył 97:80.

Najlepszym strzelcem gości był Keith Hornsby z 33 punktami i 5 zbiórkami. Michał Nowakowski rzucił 15 punktów dla gospodarzy.

Enea Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Toruń 80:97 (23:18, 21:24, 14:23, 22:32)

Enea Astoria Bydgoszcz: Michał Nowakowski 15, Michał Chyliński 14, Kris Clyburn 12, A.J. Walton 9, Adam Kemp 8, Mateusz Zębski 7, Marcin Nowakowski 6, Dorian Szyttenholm 3, Michał Aleksandrowicz 3, Łukasz Frączkiewicz 3, Paweł Kopycki 0

Polski Cukier Toruń: Keith Hornsby 33, Chris Wright 16, Aaron Cel 12, Damian Kulig 10, Jakub Schenk 8, Mikołaj Ratajczak 7, Aleksander Perka 6, Kyle Weaver 3, Alade Aminu 2, Ignacy Grochowski 0