PKO Ekstraklasa: Cracovia straciła punkty w meczu z Górnikiem

Piłkarze Cracovii zremisowali z Górnikiem Zabrze 1:1 (1:1) w niedzielnym meczu 11. kolejki PKO Ekstraklasy. Gospodarze nie wykorzystali szansy, aby awansować na pierwsze miejsce w tabeli. Górnik z kolei przerwał serię trzech porażek z Cracovią, ale był to też dla niego piąty kolejny w tym sezonie mecz bez zwycięstwa.

Przed meczem trener "Pasów" Michał Probierz zapowiadał, że kluczem do wygranej będzie szybkie narzucenie swoich warunków gry. Z tym jednak było sporo problemów, bo goście byli dobrze zorganizowani, a wstawienie przez szkoleniowca zabrzan Marcina Brosza do składu dwóch twardo grających pomocników Szymona Matuszka i Mateusza Matrasa sprawiło, że Górnik nie dał się zdominować w środku pola.

Wprawdzie krakowianie mogli objąć prowadzenie już w 9. minucie, po strzale głową Rafaela Lopesa, ale potem nie stwarzali już zagrożenia pod bramką Roberta Chudego.

Górnik odpowiedział konkretnie cztery minuty później. Z rzutu rożnego dośrodkował Erik Janza, a Matuszek głową – przy biernej postawie Michala Siplaka – wpakował piłkę do siatki.

Strata gola nie pobudziła Cracovii do lepszej gry, która swoich szans na wyrównanie szukała przede wszystkim w stałych fragmentach. I to okazało się skuteczną taktyką. W 35. minucie Ołeksij Dytiatjew, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Siplaka, uprzedził Matrasa i strzałem głową doprowadził do remisu.

Goście jeszcze przed przerwą mogli ponownie objąć prowadzenie. Dytiatjew za krótko wybił piłkę, która trafiła pod nogi Davida Kopacza. Ten jednak oddał kiepski strzał.

Z kolei w 62. min tylko dzięki znakomitemu refleksowi Chudego Górnik uniknął straty gola. Po szybkiej wymianie podań Siplak dośrodkował wprost na głowę Rafaela Lopesa, lecz bramkarz gości popisał się znakomitą interwencją.

Goście w drugiej połowie koncentrowali się przede wszystkim na utrzymaniu remisu. Z kolei Cracovia, choć posiadała optyczną przewagę, też nie wykazała się wielką determinacją w walce o komplet punktów. Dopiero w doliczonym czasie gry kibice mieli trochę emocji. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Dytiatjew po raz drugi trafi do siatki, lecz gol nie został uznany, gdyż wcześniej arbiter odgwizdał faul na Matuszku.

Cracovia Kraków – Górnik Zabrze 1:1 (1:1).

Bramki: Ołeksij Dytiatjew (35.) - 0:1 Szymon Matuszek (13.)

Żółte kartki: Michal Siplak, David Jablonsky, Sergiu Hanca - Kamil Zapolnik, Szymon Matuszek, Erik Janza.

Cracovia Kraków: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Ołeksij Dytiatjew, David Jablonsky, Michal Siplak - Janusz Gol, Sylwester Lusiusz - Sergiu Hanca, Pelle van Amersfoort (77. Bojan Cecaric), Tomas Vestenicky (61. Filip Piszczek) - Rafael Lopes.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Boris Sekulic, Przemysław Wiśniewski, Michał Koj, Erik Janza - Kamil Zapolnik (77. Juan Francisco Bauza), Szymon Matuszek, Mateusz Matras, David Kopacz (63. Filip Bainovic), Jesus Jimenez - Igor Angulo (90+2. Łukasz Wolsztyński).

Sędzia Mariusz Złotek (Gorzyce). Widzów 8 783.