Kongres 590: Jak sukces polskiej siatkówki przekuć na inne dyscypliny?

Siatkówka

„Jak sukces polskiej siatkówki powtórzyć w innych dyscyplinach sportowych?” – to temat specjalnego panelu, który odbył się we wtorek w trakcie trwającego pod Rzeszowem Kongresu 590. - Jestem bardzo zadowolony, że taki temat pojawił się na tym kongresie, bo to bardzo dobrze świadczy o pracy wykonanej przez środowisko siatkarskie w ostatnich dziesięciu, a nawet dwudziestu latach - powiedział dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat Marian Kmita.

W specjalnym panelu dotyczącym sukcesu polskiej siatkówki wzięli udział Paweł Zagumny - prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, Jacek Kasprzyk - prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Marian Kmita - dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat, Zbigniew Leszczyński - Członek Zarządu ds. Rozwoju, PKN ORLEN, Kamil Bortniczuk - Poseł na Sejm RP, a panel prowadził Sebastian Ogórek - Redaktor Naczelny, Money.pl i Finanse WP.

 

Panel pt. „Jak sukces polskiej siatkówki powtórzyć w innych dyscyplinach sportowych?” był dyskusją na temat sukcesu polskiej siatkówki ligowej oraz reprezentacyjnej, próbą odkrycia modelu wzorcowego dla innych gier zespołowych w naszym kraju.

 

– Skąd wziął się sukces siatkówki? Na pewno pomogło spójne szkolenie, stabilny sponsor, oczywiście telewizja Polsat. Te czynniki współtworzą siłę naszej siatkówki, która od lat nie schodzi z podium. Po tym panelu coś mi świta z tyłu głowy, zacząłem się zastanawiać, dlaczego wielu ludzi narzeka na siatkówkę, to jest źle, tamto jest źle, a tu okazuje się, że inne dyscypliny chcą od nas czerpać wiedzę, doświadczenie, organizować takie imprezy, które my wygrywamy. Mamy powody, by się cieszyć, utrzymać wysoki poziom i dalej się rozwijać – podkreślił Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki.

 

W trakcie rozmów podkreślono zasługi siatkówki w tworzeniu kreatywnych programów szkoleniowych i wdrażaniu ich w efektywne struktury realizacyjne. To elementy konieczne w budowaniu trwałych podstaw w uzyskiwaniu wymiernych wyników sportowych, czyli sukcesów. Komplementarność projektów temu służących wymaga zaangażowania w wielu obszarach: szkoleniowym, strukturalnym, marketingowym, PR, sponsorskim, medialnym oraz bieżącej weryfikacji oraz korekty przyjętych założeń.

 

Każdy z tych obszarów jest równie istotny i ważny w realizacji przyjętej strategii. Na sukces w sporcie składa się wiele zmiennych, często zdarzeń nieprzewidywalnych, które wymagają tworzenia projektów w wielu wersjach. Polska siatkówka już ponad dwadzieścia lat temu stworzyła strategię rozwoju dyscypliny, której zasadniczymi fundamentami są między innymi: piramida szkoleniowa realizowana przez skuteczne struktury sportowe, aktywność marketingowa i promocyjna, stabilność finansowa, partnerska współpraca ze sponsorami i mecenasami dyscypliny, budowanie trwałych i pozytywnych więzi z kibicami, efektywne relacje z mediami, kreatywność na arenie międzynarodowej, pozyskiwanie wydarzeń najwyższej rangi.

 

Sukcesy polskich drużyn narodowych oraz klubowych na arenie międzynarodowej oraz popularność krajowych rozgrywek dowodzą, że przyjęte założenia strategii są właściwe, co nie oznacza, że nie mogą być jeszcze bardziej efektywne. To też model, którego główne elementy mogą być wdrażane przez inne dyscypliny, szczególnie gry zespołowe.

 

– Naturalną sprawą jest, że przy takiej dyskusji powstają porównania, które z kolei powodują odejście od głównego tematu. Jestem bardzo zadowolony, że taki temat pojawił się na tym kongresie, bo to bardzo dobrze świadczy o pracy wykonanej przez środowisko siatkarskie i to nie tylko w ostatnich dziesięciu, a nawet w dwudziestu latach. Polska siatkówka ma już dziś znak jakości, przymiotnik polska jest tutaj synonimem sukcesu, wzorem do naśladowania przez cały świat, nie wykluczam z tego grona Włochów, Brazylijczyków czy Rosjan, to fajne - powiedział dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat Marian Kmita.

 

– Nosiło nas trochę na boki, chcieliśmy poprzez dyskusję uzdrawiać i polską piłkę nożną i ręczną czy koszykówkę. To całkiem normalne, biorąc pod uwagę skład osobowy biorący udział w tym panelu. Takie dyskusje zawsze są fajne i pożyteczne, a jeszcze lepiej, że to siatkówka jest wzorem godnym naśladowania – podsumował.

 

Z przebiegu panelu zadowolony był także Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

– Dla mnie to wielka radość, że wszyscy chcą naśladować siatkówkę. Najważniejsi są w tym wszystkim ludzie. To nie jest praca według wskaźników, podręczników, po prostu to są setki rozmów, spotkań, które prowadzą do pozyskiwania nowych partnerów i przyjaciół siatkówki. Jesteśmy grą zespołową i rozumiemy, że tylko będąc jedną drużyną możemy odnieść sukces. Trzeba przetrwać zawsze złe chwile, ale być razem, żeby potem iść z jeszcze większą mocą do przodu. W grupie, nie pojedynczo, w siatkówce nikt sam niczego nie osiągnie – powiedział.

 

– PKN ORLEN swoją markę, markę w istotnej wymiarze o skali międzynarodowej buduje między innymi w oparciu o zaangażowanie w sport. To bardzo ważna dziedzina naszego życia. Cieszymy się, że Polska Siatkówka pozytywnie ocenia naszą współpracę i poziom naszego zaangażowania. Nie wystarczy posiadać środki, trzeba też mieć plan ich efektywnego wykorzystania, który służy osiąganiu wyznaczonych celów – zauważył Zbigniew Leszczyński, członek Zarządu ds. Rozwoju, PKN ORLEN S.A.

 

Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki, sportu i legislacji. Dyskusje panelistów wytyczą nowe kierunki rozwoju – wspólną koncepcję prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata. Patronat Honorowy nad kongresem sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

 

W załączonych materiałach wideo rozmowy z uczestnikami panelu siatkarskiego podczas Kongresu 590.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze