El. Euro 2020: Włochy z awansem na turniej

Reprezentacja Włoch pokonała Grecję (2:0) i wywalczyła awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Gole dla gospodarzy strzelili Jorginho i Federico Bernadeschi. Wcześniej awans na ME 2020 zapewnili sobie Belgowie.

Piłkarze obu reprezentacji nie rozpieścili w pierwszej połowie kibiców zgromadzonych na stadionie w Rzymie. Najgroźniejszą okazję do otworzenia wyniku spotkania miał Dimitrios Limnios, jednak Gianluigi Donnarumma zdołał obronić jego uderzenie. Goście, którzy w trwających obecnie eliminacjach nie wygrali jeszcze meczu, skutecznie powstrzymywali ataki Italii i do przerwy był bezbramkowy remis.

Na pierwszego gola w spotkaniu Włosi czekali do 63. minuty. Arbiter podyktował wówczas rzut karny po zagraniu piłki ręką przez greckiego defensora. Do jedenastki podszedł Jorginho, który zmylił Alexandrosa Paschalakisa i strzelił swojego trzeciego gola w drużynie narodowej. Również swoje trzecie trafienie dla Italii kwadrans później zanotował Bernardeschi. Napastnik Juventusu w swoim stylu zszedł z prawej strony do środka i uderzeniem zza pola karnego pokonał golkipera z Grecji.

Swojej szansy w końcówce szukał jeszcze Lorenzo Insigne, ale ostatecznie żaden gol już nie wpadł i mecz zakończył się wynikiem 2:0. Podopieczni Roberto Manciniego wywalczyli tym samym awans na mistrzostwa Europy 2020. Na trzy kolejki przed końcem grupowych zmagań Włosi mają dziewięć punktów przewagi nad drugą Finlandią, którą dwukrotnie pokonali - 2:0 i 2:1.

Włochy - Grecja 2:0 (0:0)
Bramki: Jorginho 63 (rzut karny), Bernardeschi 78

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Danilo D'Ambrosio, Francesco Acerbi, Leonardo Bonucci, Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella (87. Nicolo Zaniolo), Jorginho, Marco Verratti - Lorenzo Insigne, Ciro Immobile (79. Andrea Belotti), Federico Chiesa (39. Federico Bernardeschi)

Grecja: Alexandros Paschalakis - Michalis Bakakis, Pantelis Chatzidiakos, Dimitrios Siovas, Konstantinos Stafylidis - Jose Zeca, Dimitrios Kourbelis, Andreas Bouchalakis (75. Dimitris Giannoulis) - Anastasios Bakasetas (80. Petros Mantalos) - Dimitrios Limnios, Efthymios Koulouris (67. Anastasios Donis)

Żółte kartki: Chatzidiakos, Koulouris, Bouchalakis