Polska awansowała na Euro 2020!

Reprezentacja Polski zrealizowała zadanie, jakim było pokonanie w niedzielny wieczór Macedonii Północnej. Biało-Czerwoni wygrali 2:0 i zapewnili sobie awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy!

Polacy przed niedzielnym spotkaniem byli liderami grupy G, z trzema punktami przewagi nad Austrią i pięcioma nad Macedonią Północną oraz Słowenią. W poprzedniej serii gier piłkarze Jerzego Brzęczka na wyjeździe pewnie pokonali Łotyszy 3:0, podczas gdy Macedończycy niespodziewanie ograli Słoweńców 2:1, tym samym przedłużając swoje szanse na awans do Euro 2020.

Od pierwszych minut, podobnie jak w starciu z Łotyszami, Biało-Czerwoni przeważali. Macedończycy skupili się na defensywie. Pierwsze zagrożenie pod bramką Stole Dimitrievskiego pojawiło się w 10. minucie, kiedy Grzegorz Krychowiak zdecydował się na strzał z dystansu, lecz piłka powędrowała obok słupka. W tej sytuacji ucierpiał golkiper gości, który przy próbie interwencji uderzył głową w słupek.

W 15. minucie kibice na PGE Narodowym krzyknęli z radości po mocnym strzale Roberta Lewandowskiego z woleja po dośrodkowaniu z prawej strony, który okazał się minimalnie niecelny. Skąd taka reakcja? Przez chwilę mogło się wydawać, że futbolówka z impetem zatrzepotała w siatce.

Drugi kwadrans rywalizacji stał pod znakiem dominacji podopiecznych Brzęczka. W 18. minucie nasi zawodnicy znów mieli okazję do zdobycia bramki. Po zamieszaniu w polu karnym do futbolówki dopadł Piotr Zieliński, który przyjęciem piłki poradził sobie z rywalem, a następnie huknął w poprzeczkę.

W 33. minucie doszło do groźnie wyglądającej sytuacji z udziałem Iliji Nestorovskiego, który brutalnie sfaulował Lewandowskiego. Macedończyk z premedytacją docisnął stopę Polaka do ziemi, wywołując u niego grymas bólu. Na szczęście napastnik Bayernu Monachium nie ucierpiał i mógł kontynuować grę. Piłkarz Udinese został za to nieczyste zagranie ukarany żółtą kartką.

Cztery minuty później pierwszy raz interweniował Wojciech Szczęsny, który wybił strzał z rzutu wolnego Egzijana Alioskiego. Tuż przed przerwą szansę miał Kamil Grosicki, lecz jego uderzenie z pola karnego było niecelne.

Polacy mogli objąć prowadzenie na początku drugiej połowy. Strzał Lewandowskiego z rzutu wolnego zatrzymał się na murze, lecz dobitka Sebastiana Szymańskiego, który niesygnalizowanie uderzył z miejsca, wylądowała na słupku.

Polscy piłkarze, mimo widocznej przewagi, musieli uważać na kontrataki Macedończyków.To mogło niepokoić kibiców. Brzęczek postanowił w krótkim odstępie czasu dokonać dwóch zmian, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Najpierw na murawie pojawił się Arkadiusz Milik, który zmienił Szymańskiego, a potem Przemysław Frankowski zastąpił Kamila Grosickiego. Zawodnik Chicago Fire kilkadziesiąt sekund później sfinalizował akcję zapoczątkowaną przez Krychowiaka, który zagrał długie podanie do Lewandowskiego. Kapitan naszej kadry świetnie opanował piłkę, minął defensora Macedonii, ale do futbolówki najszybciej dopadł Frankowski, który zapisał się na liście strzelców.

W 80. minucie o sobie dał znać Milik, a kolejną asystę zanotował Lewandowski. Napastnik Napoli oddał strzał po długim rogu zza pola karnego i ustalił wynik na 2:0, pieczętując awans na Euro 2020! Wcześniej przepustkę na mistrzostwa wywalczyły reprezentacje Belgii, Rosji oraz Włoch.

Polska - Macedonia Północna 2:0 (0:0)
Bramka: Frankowski 74, Milik 80

Polska: Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Arkadiusz Reca – Sebastian Szymański (68. Arkadiusz Milik), Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (90+1. Krzysztof Piątek), Kamil Grosicki (73. Przemysław Frankowski) – Robert Lewandowski

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski – Stefan Ristovski (81. Marjan Radeski), Visar Musliu, Kire Ristevski – Egzon Bejtulai, Boban Nikolov (88. Giorgi Stoilov), Stefan Spirovski, Egzijan Alioski - Goran Pandev, Elif Elmas, Ilija Nestorovski (73. Aleksandar Trajkovski)

Żółte kartki: Bednarek, Szymański, Reca - Pandev, Nikolov, Nestorovski, Alioski, Ristevski, Spirovski