El. Euro 2020: Ukraina pokonała Portugalię i wywalczyła awans. Dramatyczna końcówka meczu

W ósmej kolejce eliminacji mistrzostw Europy Ukraina pokonała w Kijowie Portugalię 2:1. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę po tym, jak czerwoną kartkę obejrzał Taras Stepanenko. Tym samym podopieczni Andrija Szewczenki wygrali grupę B i zapewnili sobie awans na przyszłoroczne Euro.

Ukraina, przystępując do meczu z Portugalią, była bardzo blisko awansu na mistrzostwa Europy. Zaledwie remis wystarczyłby naszym wschodnim sąsiadom do świętowania uczestnictwa w przyszłorocznym Euro. Choć podopieczni Fernando Santosa uchodzili za faworytów w tym starciu, to Ukraińcy wiedzieli, że stać ich na korzystny wynik przed własną publicznością.

Gospodarze bardzo pewnie rozpoczęli spotkanie i od pierwszych minut napierali na bramkę Portugalii. Ich próby zdobycia bramki dały efekt już w szóstej minucie, kiedy w szóstej minucie Roman Yaremchuk pokonał bramkarza. Napastnik KAA Gent strzelił gola po dośrodkowaniu z rzutu różnego.

Pierwszy gol tylko pobudził naszych wschodnich sąsiadów, którzy nie zamierzali poprzestać na jednym trafieniu. Bardzo dobrze prezentował się Andriy Yarmolenko, który kilkukrotnie sprawiał trudności portugalskim obrońcom. Jego akcja w 27. minucie zakończyła się kolejną bramką dla Ukrainy. Zawodnik West Hamu dostał przepiękne podanie w pole karne od Vitaliego Mykolenki, po czym podwyższył prowadzenie swojego zespołu.

Na drugą połowę Portugalia wyszła bardzo zmotywowana. Wszystko za sprawą Cristiano Ronaldo, który coraz częściej uciekał obrońcom, którzy często go faulowali. Jego strzały kilkukrotnie minimalnie mijały bramkę strzeżoną przez Oleksandra Karavaeva.

W 72. minucie Taras Stepanenko zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym, przez co arbiter Anthony Taylor podyktował jedenastkę dla Portugalii. Do rzutu karnego podszedł Ronaldo i pewnie zamienił go na kontaktowego gola. Było to 95. trafienie CR7 w reprezentacji.

W końcówce Portugalia była bardzo blisko zdobycia wyrównującej bramki. Mistrzowie Europy obijali słupki i poprzeczkę, ale piłka ostatecznie nie wpadła do siatki. Zwycięstwo Ukrainy zapewnia jej zwycięstwo w grupie B i tym samym awans na mistrzostwa Europy.

Ukraina – Portugalia 2:1 (2:0)
Bramki: Yaremchuk 6, Yarmolenko 27 – Ronaldo 72 (k)

Ukraina: Andriy Pyatov – Vitalii MykolenkoMykola MatviyenkoSergey Krivstov, Alexander Karavaev – Taras Stepanenko – Andriy YarmolenkoOleksandr ZinchenkoRuslan MalinovskyMarlos (63. Yevheniy Konoplyanka) – Roman Yaremchuk (73. Viktor Kovalenko)

Portugalia: Rui Patricio – Raphael Guerreiro, Ruben DiasPepe, Nelson Semedo – Danilo PereiraJoao Mario (68. Bruma), Joao Moutinho (56. Bruno Fernandes)– Goncalo Guedes (46. Joao Felix), Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo

Czerwone kartki: Stepanenko (72. za drugą żółtą)