El. MŚ 2022: Duże napięcie przed wtorkowym meczem obu Korei

Piłka nożna
El. MŚ 2022: Duże napięcie przed wtorkowym meczem obu Korei
fot.

Duże napięcie towarzyszy wtorkowemu spotkaniu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata w Pjongjangu, gdzie Korea Północna podejmie Południową. Będzie to pierwszy mecz tych drużyn w tym mieście od 1990 roku, kiedy zmierzyły się towarzysko.

Oba zespoły są w grupie H drugiej rundy eliminacji strefy azjatyckiej. Rywalizują w niej także z Turkmenistanem, Libanem i Sri Lanką. Po dwóch kolejkach obie Koree mają po sześć punktów i wciąż nie straciły bramki.

 

Państwa te oficjalnie są w stanie wojny, choć zawieszenie broni trwa od 1953 roku. Dlatego gdy w ostatnich latach trafiały na siebie w eliminacjach mundialu, Korea Północna w roli gospodarza grała w Szanghaju. Dopiero pod koniec września zapadła decyzja, że tym razem mecz odbędzie się w Pjongjangu.

 

Jak donosi agencja EFE, Północnokoreańska Federacja Piłkarska nie odpowiedziała na żadne pytania południowokoreańskiego odpowiednika o logistykę. Wiadomo też, że kibice z Południa nie będą mogli zobaczyć tego spotkania. Władze Północy nie porozumiały się bowiem z żadną z telewizyjnych stacji na temat praw transmisji.

 

Wizy otrzymali tylko piłkarze i sztab, ale wstępu do Pjongjangu nie mają ani kibice, ani dziennikarze z Południa. Co więcej, ze względu na brak komunikacji kadra Korei Płd. musi najpierw polecieć do Pekinu, gdzie odbierze wizy, a dopiero stamtąd przeniesie się do Korei Północnej.

 

Mimo tych niedogodności i napięcia faworytami pozostają goście, prowadzeni przez portugalskiego szkoleniowca Paulo Bento.

 

- Korea Północna to zespół grający fizycznie i agresywnie. Poza tym jest szczególnie groźny w kontrataku. Ale ma też luki, które możemy wykorzystać, i jesteśmy na to dobrze przygotowani. Atmosfera jest świetna, a najważniejsze jest to, że nasi zawodnicy są zdrowi i w dobrej formie - powiedział szkoleniowiec Bento.

 

Do kolejnej rundy eliminacji awansuje po jednej najlepszej reprezentacji z każdej z ośmiu grup oraz cztery drużyny z drugich miejsc. Trwająca faza zakończy się w czerwcu 2020 roku.

NP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze