FIDE Grand Swiss: Porażka Wojtaszka i remis Pioruna

Inne
FIDE Grand Swiss: Porażka Wojtaszka i remis Pioruna
fot. PAP

Radosław Wojtaszek doznał pierwszej porażki, a Kacper Piorun zremisował w piątej rundzie szachowego turnieju FIDE Grand Swiss, rozgrywanego na wyspie Man. Pierwszy ma teraz trzy punkty, a drugi - dwa.

Na czele jest siedmiu arcymistrzów z dorobkiem po 4 pkt. Rozstawiony z numerem 10. Wojtaszek (ranking 2748), który przed rokiem zwyciężył w tej imprezie, spotkał się z rosyjskim arwcymistrzem Władimirem Fiedosiejewem (2664). Polak przegrał czarnymi po 47 posunięciach i była to jego pierwsza porażka w turnieju.

 

Piorun (2643) w poniedziałek grał białymi z indyjską szachistką Dronavalli Hariką (2495). Wicemistrz Polski zgodził się na remis po 95 posunięciach.

 

W bezpośrednim pojedynkach liderów po czterech rundach Anglik Luke McShane zremisował z wiceliderem światowego rankingu Fabiano Caruaną z USA, a Chińczyk Wang Hao także nie rozstrzygnął pojedynku z Irańczykiem Parhamem Maghsoodloo. Cała czwórka pozostała na czele klasyfikacji, ale dołączyli do niej, wygrywając poniedziałkowe partie, Fiedosiejew, inny Rosjanin Aleksander Griszczuk oraz reprezentujący Hiszpanię Aleksiej Szirow - wszyscy mają po 4 pkt.

 

Po trzech kolejnych remisach zwycięstwo odniósł lider światowego rankingu Norweg Magnus Carlsen, który pokonał białymi Suryę Shekhara Ganguly'ego z Indii. Aktualny mistrz globu po pięciu rundach ma 3,5 pkt i jest klasyfikowany na 12. miejscu. Wojtaszek zajmuje 43. lokatę, a Piorun - 124.

 

Turniej na wyspie Man ma w tym roku najsilniejszą obsadę w historii. Wśród 154 uczestników jest 21 arcymistrzów z rankingiem ponad 2700. Triumfator 11-rundowej imprezy, rozgrywanej systemem szwajcarskim, która potrwa do 21 października, uzyska prawo gry w przyszłorocznym turnieju pretendentów w Jekaterynburgu. Wyłoni on przeciwnika Carlsena w meczu o szachową koronę.

 

Pula nagród wynosi blisko 395 tysięcy euro.

PAP, seb

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze