El. Euro 2020: Trener Bułgarii przeprosił angielskich piłkarzy

Piłka nożna

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Bułgarii Krasimir Bałakow przeprosił Anglików za rasistowskie zachowanie kibiców w Sofii, gdzie gospodarze przegrali 0:6 w eliminacjach mistrzostw Europy. Wcześniej szkoleniowiec twierdził, że żadnych okrzyków nie słyszał.

Kiedy na boisku w stolicy Bułgarii pojawili się w poniedziałek czarnoskórzy gracze Anglii, z trybun słychać było okrzyki imitujące małpy, pokazywano też nazistowskie gesty. Sędzia dwukrotnie przerywał spotkanie w pierwszej połowie.

 

Zdecydowanie potępiam i odrzucam rasizm jako normę zachowania. To uprzedzenie, które pochodzi z przeszłości i musi zostać wyplenione na zawsze. Chcę powiedzieć to bardzo jasno: ponieważ obrażano angielską reprezentację na tym tle, jako trener drużyny narodowej przepraszam angielskich piłkarzy i wszystkich, którzy poczuli się urażeni" - napisał Bałakow w wiadomości e-mail rozesłanej mediom.

 

We wtorek Europejska Unia Piłkarska (UEFA) poinformowała, że rozpoczęła procedurę dyscyplinarną w tej sprawie. Z kolei międzynarodowa federacja FIFA zapowiedziała, że może rozszerzyć kary nałożone przez UEFA tak, aby obowiązywały na całym świecie.

 

W wyniku poniedziałkowych incydentów, a także najwyższej w historii porażki przed własną publicznością, dymisję zapowiedział prezes Bułgarskiej Federacji Piłkarskiej Borisław Michajłow.

 

Po meczu w Sofii kary dla gospodarzy domagał się szef Angielskiej Federacji Piłkarskiej FA Greg Clarke. - To była jedna z najstraszniejszych nocy, jaką kiedykolwiek widziałem w futbolu - powiedział.

WYNIKI I TABELE EL. EURO 2020

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie