Euro 2020: Sześć drużyn pewnych awansu. Trzy poznały swoje grupy

Piłka nożna
Euro 2020: Sześć drużyn pewnych awansu. Trzy poznały swoje grupy
fot. PAP

W październiku pierwsze sześć reprezentacji wywalczyło awans na przyszłoroczne finały mistrzostw Europy. Trzy zespoły zostały już przydzielone do konkretnych grup. Nas najbardziej cieszy fakt, że wśród drużyn pewnych gry na Euro jest ekipa Jerzego Brzęczka.

Pierwszy raz w historii Euro odbędzie się na terenie aż dwunastu państw. Drugi raz zaś wezmą w nim udział 24 reprezentacje. Spotkania rozgrywane będą w Londynie, Monachium, Rzymie, Baku, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Amsterdamie, Dublinie, Kopenhadze, Glasgow, Budapeszcie oraz Bilbao. Finał zaplanowany jest w stolicy Wielkiej Brytanii. Impreza potrwa od 12 czerwca do 12 lipca.

Jako że nie ma jednego gospodarza, żadna z drużyn nie ma automatycznie zapewnionego miejsca w finałach. Eliminacje zaczęło 55 drużyn. W październiku poznaliśmy pierwszych sześcioro finalistów. Przypomnijmy, że do końca kwalifikacji zostały dwie serie gier.

Pierwsi awans zapewnili sobie Belgowie. Trzecia drużyna ostatniego mundialu przeszła niczym burza przez pierwsze osiem kolejek kwalifikacji, a gry na Euro pewna była już po siódmej (10 października). Belgowie wygrali wszystkie spotkania, strzelili aż 30 goli i nie stracili ani jednego.

 

Cały czas nie mogą być jednak pewni pierwszego miejsca w grupie I, gdyż trzy punkty za ich plecami czają się Rosjanie. "Sborna" to kolejny zespół, który na pewno będzie rywalizował podczas Euro 2020. Wiadomo również, że nasi wschodni sąsiedzi trafią do grupy B. Mecze w niej rozgrywane będą w Sankt Petersburgu oraz Kopenhadze.

Kolejni pewni gry są Włosi. Oni podobnie jak Belgowie wygrali wszystkie osiem spotkań, ale w przeciwieństwie do nich zapewnili sobie pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Ekipa Italii już wie, że trafi do grupy A, a trzy grupowe spotkania rozegra na Stadio Olimpico w Rzymie.

Po wygranej nad Macedonią Północną na PGE Narodowym awans zgarnęli również Biało-Czerwoni. Dla Polski będzie to trzecia z rzędu duża impreza.

Prawdziwą rewelacją tych eliminacji jest kolejny zespół ze wschodniej części kontynentu. Ukraina, mimo trudnej grupy z Portugalią oraz Serbią zapewniła już sobie w niej pierwsze miejsce.

Ostatnią z drużyn, które w październiku wywalczyły prawo gry na Euro jest Hiszpania. "La Roja" trafią podczas turnieju do grupy E, w której spotkania rozgrywane będą w Bilbao oraz Dublinie.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze