Sensacja była blisko! Siatkarski dreszczowiec w debiucie Heynena

W meczu 1. kolejki Serie A1 siatkarze Top Volley Latina przegrali z Sir Safety Conad Perugia 2:3. W roli trenera drużyny z Perugii zadebiutował w tym spotkaniu selekcjoner reprezentacji Polski Vital Heynen. Wicemistrzowie Italii męczyli się z jedenastą drużyną poprzedniego sezonu i dopiero po tie-breaku zdołali wyszarpać zwycięstwo.

Choć to goście byli faworytami tego starcia, pierwszy set przyniósł sporo emocji. Trener Heynen rozpoczął mecz bez Wilfredo Leona w wyjściowym składzie. Na przyjęciu zaczął duet Filippo Lanza - Ołeh Płotnycki, a reprezentant Polski pojawił się na parkiecie dopiero w czasie gry na przewagi w pierwszej partii. Gospodarze zdołali doprowadzić do niej, choć w końcówce przegrywali 19:22. Wojnę nerwów w tym trwającym 37. minut secie wygrała jednak Perugia (27:29).

W drugiej odsłonie przewagę mieli początkowo gospodarze (9:6, 14:12). Potem swe pierwsze punkty w obecnym sezonie zdobył Leon, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili punktową zagrywką (15:15). Seta znów zwieńczyła rywalizacja na przewagi, w której obie ekipy zaprezentowały festiwal zepsutych zagrywek. W końcu jednak w polu serwisowym pojawił się Arthur Szwarc, który rozstrzygnął seta dwoma asami (29:27).

Set numer trzy długo toczył się pod dyktando przyjezdnych (6:9, 13:18), ale siatkarze Top Volley ruszyli do odrabiania strat i złapali punktowy kontakt (18:19). Końcówka należała jednak do ekipy z Perugii. Skuteczny atak Leona przyniósł piłkę setową (21:24), a autowy serwis rywali zakończył tę część meczu (22:25).

W czwartej partii od początku inicjatywę przejęli gospodarze. Dobrze prezentowali się w ofensywie, świetnie grali w obronie szybko wypracowali sobie kilkupunktową zaliczkę (3:0, 9:6), a w środkowej części seta mieli już wyraźną przewagę (14:9). W końcówce kontrolowali sytuację. Jean Patry przedarł się przez podwójny blok i wywalczył piłkę setową (24:17), a Maarten Van Garderen ustalił wynik tej partii na 25:18.

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break. Lepiej rozpoczęli go gospodarze, a już przy stanie 3:0 trener Heynen poprosił o czas. Przy zmianie stron gospodarze nadal mieli trzy oczka zaliczki, gdy Lanza zaatakował w aut (8:5). Perugia odrobiła straty po asie serwisowym Lanzy (10:10). Rozpoczęła się walka punkt za punkt. Piłkę meczową wywalczył Leon (13:14), ale gospodarze doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej skuteczny atak Lanzy oraz wygrana przez Marko Podrascanina walka na siatce, przyniosły Perugii decydujące punkty (14:16).

Najwięcej punktów: Maarten Van Garderen (18), Jean Patry (18) – Top Volley; Filippo Lanza (14), Wilfredo Leon (13), Aleksandar Atanasijević (13), Marko Podrascanin (12), Fabio Ricci (10) – Perugia. Zacięte spotkanie trwało aż 156 minut (I – 36 min, II – 38, III – 31, IV – 30, V – 21), trzy sety (w tym tie-break) kończyły się rywalizacją na przewagi. Gwiazdy Perugii nie doszły jeszcze do optymalnej dyspozycji po wyczerpującym sezonie reprezentacyjnym. To nie był też najlepszy występ Leona, który jeszcze we wtorek grał w Japonii w barwach reprezentacji Polski, nie miał więc nawet chwili wytchnienia po Pucharze Świata.

Top Volley Latina – Sir Safety Conad Perugia 2:3 (27:29, 29:27, 22:25, 25:18, 14:16)

Top Volley: Maarten Van Garderen, Andrea Rossi, Jean Patry, Ezequiel Palacios, Arthur Szwarc, Daniele Sottile – Domenico Cavaccini (libero) oraz Moritz Karlitzek, Milan Peslac, Alberto Elia, Andrea Rondoni. Trener: Lorenzo Tubertini.
Perugia: Luciano De Cecco, Filippo Lanza, Ołeh Płotnycki, Marko Podrascanin, Fabio Ricci, Aleksandar Atanasijević – Massimo Colaci (libero) oraz Tsimafei Zhukouski, Sjoerd Hoogendoorn, Wilfredo Leon, Alessandro Piccinelli (libero). Trener: Vital Heynen.

Sędziowie: Dominga Lot - Umberto Zanussi.

Wyniki 1. kolejki siatkarskiej Serie A1:

2019-10-19: Vero Volley Monza – Allianz Milano 0:3 (22:25, 27:29, 21:25)

2019-10-20: Cucine Lube Civitanova – Gas Sales Piacenza 3:0 (26:24, 27:25, 25:20)
2019-10-20: Leo Shoes Modena  Kioene Padova 3:0 (25:21, 25:19, 25:15)
2019-10-20: Calzedonia Verona  Globo Banca Popolare del Frusinate Sora 3:0 (25:19, 25:20, 25:17)
2019-10-20: Consar Ravenna  Itas Trentino 0:3 (26:28, 15:25, 21:25)
2019-10-20: Top Volley Latina  Sir Safety Conad Perugia 2:3 (27:29, 29:27, 22:25, 25:18, 14:16)

Pauzuje: Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia