W Nepalu na wysokości 4800 m uczczono pamięć Kukuczki

Inne
W Nepalu na wysokości 4800 m uczczono pamięć Kukuczki
fot. PAP

Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się w czwartek w Nepalu na wysokości 4800 m w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki pod czortenem we wsi Chuckung, upamiętniającym polskich himalaistów, którzy zginęli pod południową ścianą Lhotse (8516 m n.p.m.).

W tym gronie była m.in. Cecylia Kukuczka, żona jednego z najsłynniejszych himalaistów świata, drugiego człowieka globu, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tj. wszystkie 14 ośmiotysięczników (po Włochu Reinholdzie Messnerze) oraz Tomasz Jagielski. Był on ostatnią osobą, poza członkami wyprawy z 1989 r., która rozmawiała z Kukuczką przed jego decydującym atakiem na południową ścianę Lhotse.

 

Imię wybitnego Polaka otrzymał w czwartek górski hostel Yak Lodge w Dongboche, w którym najczęściej zatrzymywał się himalaista podczas wypraw na ośmiotysięczniki Nepalu.

 

- Mimo upływu 30 lat doskonale pamiętam Kukuczkę. Był bardzo silnym mężczyzną, bardzo zmotywowanym himalaistą. Nie zamawiał nigdy ryżu, tylko ziemniaki, warzywa, jajka i czasami mięso. Wtedy miejsca dla gości było bardzo mało. Przez lata obiekt rozbudowano i obecnie jest 35 pokoi. Od dziś Yak Lodge nosić będzie imię Jerzego Kukuczki – powiedział 53-letni Tshering Lakpa Sherpa, szef hostelu, w którym zatrzymali się uczestnicy wyprawy Lhotse 2019 Klubu Sportowego Polskie Himalaje.

 

Urodzony w Katowicach w 1948 r. wspinacz drogę po Koronę Himalajów i Karakorum rozpoczął od zdobycia właśnie Lhotse w 1979 r. Zakończył w 1987 r., wchodząc na najniższy z ośmiotysięczników Sziszapangmę (8013 m). Dziesięć lat później odpadł z niezdobytej wówczas południowej ściany czwartego co do wysokości szczytu globu. Do tragedii doszło na wysokości ok. 8200 m. Wspinał się wówczas z kolegą klubowym (KW Katowice), Ryszardem Pawłowskim. Była to trzecia próba Kukuczki na tej drodze.

 

Czorten z tablicą upamiętniającą Kukuczkę oraz dwóch innych Polaków, którzy zginęli na południowej Lhotse – Rafała Chołdę (1985) i lekarza Czesława Jakiela (1987) znajduje się na szlaku trekkingowym do bazy pod Everestem, u podnóża ekstremalnie trudnej ściany Lhotse, zdobytej po raz pierwszy w 1990 r. przez Rosjan. Miejsce zostało wybrane przez Krzysztofa Wielickiego, piątego człowieka w historii, który wszedł na 14 ośmiotysięczników. Tablicę odsłonili dwaj inni himalaiści Artur Hajzer i Robert Szymczak w dniu 22 marca 2008 roku. 

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze