PlusLiga: Zwycięstwo PGE Skry w Gdańsku

Siatkarze Trefla Gdańsk przegrali z PGE Skrą Bełchatów 1:3 w rozegranym w Ergo Arenie meczu 1. kolejki PlusLigi. Drużynę z Gdańska poprowadził Michał Winiarski. Dla byłego zawodnika i drugiego szkoleniowca bełchatowian był to debiut w roli pierwszego trenera.

Spotkanie od początku toczyło się przy przewadze siatkarzy z Bełchatowa (6:8), którzy w środkowej części seta jeszcze powiększyli punktowy dystans (12:16). Goście grali skuteczniej w ofensywie, a rywale bez powodzenia próbowali podjąć ryzyko na zagrywce. Karol Kłos atakiem ze środka wywalczył piłkę setową (18:24), a atak Artura Szalpuka po bloku rywali zakończył tę część meczu (19:25).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Set toczył się przy przewadze gdańszczan, ale przyjezdni kilkakrotnie odrabiali straty (10:10, 17:17). Do stanu 22:22 wynik oscylował wokół remisu. Trzy ostatnie akcje padły jednak łupem siatkarzy Trefla. Najpierw w siatkę zaserwował Kłos, po chwili kontrę gospodarzy skończył Ruben Schott, a blok gdańszczan po ataku Milada Ebadipoura ustalił wynik na 25:22.

Set numer trzy również miał wyrównany przebieg. Przewaga przechodziła z rąk do rąk – w początkowych fragmentach mieli ją gospodarze (8:4, 10:6), potem do głosu doszli siatkarze PGE Skry (12:13), ale gdańszczanie znów odskoczyli (17:14). Końcówka przyniosła sporo emocji. Trefl miał piłkę setową po skutecznym bloku (24:23), ale goście doprowadzili do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów! Zadecydowały o tym autowy atak Pawła Halaby i as serwisowy Dusana Petkovicia (24:26).

Pechowa porażka w trzeciej odsłonie miała być może wpływ na postawę siatkarzy Trefla na początku kolejnej partii. Gdańszczanie zaczęli ją fatalnie (1:4, 4:9), co przy spokojnej i skutecznej grze bełchatowian pozwoliło przyjezdnym powiększać punktowy dystans (8:15, 12:21). W końcówce gospodarze ugrali kilka punktów, ale goście mieli już wówczas bezpieczną przewagę. Spotkanie zakończył skuteczny atak Norberta Hubera ze środka (17:25).

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (22), Paweł Halaba (17) – Trefl; Dusan Petković (20), Milad Ebadipour (16), Jakub Kochanowski (14) – PGE Skra. Spotkanie było ligowym debiutem Michała Winiarskiego w roli pierwszego trenera, a także debiutem Michała Mieszko Gogola w roli szkoleniowca ekipy z Bełchatowa. MVP: Dusan Petković.

Mecz poprzedzono minutą ciszy dla upamiętnienia Miguela Falaski – przedwcześnie zmarłego byłego zawodnika i trenera PGE Skry Bełchatów.

Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 1:3 (19:25, 25:22, 24:26, 17:25)

Trefl: Pablo Crer, Bartosz Filipiak, Wojciech Grzyb, Paweł Halaba, Marcin Janusz, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Łukasz Kozub, Fabian Majcherski, Bartłomiej Mordyl, Kewin Sasak. Trener: Michał Winiarski.
PGE Skra: Milad Ebadipour, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz, Dusan Petkovic, Artur Szalpuk – Kacper Piechocki (libero) oraz Aleksander Antosiewicz, Kamil Droszyński, Norbert Huber, Milan Katic, Mariusz Wlazły. Trener: Michał Mieszko Gogol.

Sędziowie: Agnieszka Michlic – Szymon Pindral.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 1. kolejki PlusLigi 2019/20:

2019-10-26: Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (22:25, 25:17, 25:15, 15:25, 15:13)
2019-10-26: Cuprum Lubin – Aluron Virtu CMC Zawiercie 2:3 (25:21, 23:25, 20:25, 25:23, 13:15)
2019-10-26: Projekt Warszawa – MKS Będzin 3:1 (25:20, 18:25, 25:22, 25:22)
2019-10-26: BKS Visła Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 17:25, 20:25)
2019-10-27: GKS Katowice – Asseco Resovia 3:2 (20:25, 25:21, 21:25, 25:22, 15:10)
2019-10-27: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 1:3 (19:25, 25:22, 24:26, 17:25)
2019-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk Malow Suwałki (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).