Tokio 2020: Rywalizacja w maratonie oficjalnie przeniesiona do Sapporo

Inne
Tokio 2020: Rywalizacja w maratonie oficjalnie przeniesiona do Sapporo
fot. PAP

Rywalizacja w maratonie podczas przyszłorocznych igrzysk została przeniesiona do Sapporo. Na rozwiązanie zalecane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), które ma pozwolić uniknąć największych upałów w Tokio, przystała gubernator stolicy Japonii Yuriko Koike.

Koike na wcześniejsze sugestie dotyczące przenosin maratonu i chodu sportowego do Sapporo, gdzie temperatura latem w ciągu dnia powinna być niższa niż w Tokio o ok. pięć stopni Celsjusza, zareagowała złością. Zaznaczyła wtedy, że miasto poczyniło duże inwestycje minimalizujące niedogodności związane z upałem. Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami podkreśliła, że zdania nie zmieniła. Zastrzegła, że argumentację MKOl uważa wciąż za niewystarczającą.

 

- Nie popieram tego, ale tej decyzji nie dało się uniknąć. By jednak igrzyska okazały się sukcesem, musimy stworzyć pozytywne ramy współpracy - zaznaczyła.

 

Jak dodała, według ustaleń Tokio ma nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z przenosinami lokalizacji maratonu, ale pozostają do wyjaśnienia jeszcze inne kwestie. Jedną z nich jest to, ile pieniędzy wydanych dotychczas przez stolicę kraju na przygotowania do przeprowadzenia zmagań w tej konkurencji mogłoby zostać zwróconych.

 

Szef delegacji MKOl John Coates poinformował, że podczas wcześniejszego, czwartkowego spotkania z komitetem organizacyjnym igrzysk oraz władzami Tokio ustalono, że to MKOl podejmie decyzje w sprawie lokalizacji maratonu i chodu sportowego. Zapewnił też, że w przyszłości nie będzie już więcej przenosin w związku z tą imprezą. Już wcześniej wiadomo było, że w Sapporo rozgrywane będą też mecze piłki nożnej w przyszłorocznym turnieju olimpijskim.

 

Coates zaznaczył, że ma świadomość, iż maraton zajmuje w sercach mieszkańców Tokio i Japończyków szczególne miejsce.

 

- Nie chcieliśmy jednak mieć potem złych wspomnień z tej rywalizacji i aby ludziom Tokio źle się kojarzyło. Nie chcieliśmy, by w pamięci zostały sceny podobne do tych z Dauhy - argumentował, odnosząc się do bardzo trudnych warunków podczas niedawnych lekkoatletycznych mistrzostw świata.

 

Wcześniej organizatorzy igrzysk 2020 przenieśli porę rozpoczęcia maratonu na godz. 6 rano, a chodu sportowego na 5.30, by uniknąć upału panującego w środku dnia. Coates w piątek przyznał, że rozważane wciąż jest przesunięcie pory rozpoczęcia rywalizacji w kilku innych sportach.

 

W czwartek znany japoński polityk Shigefumi Matsuzawa zarekomendował zaś MKOl przeniesienie rywalizacji w golfie. Jego zdaniem pozostawienie jej w obecnej lokalizacji - w mieście Kawagoe, które znajduje się ok. 50 kilometrów od centrum stolicy kraju, jest skrajnie nieodpowiedzialne z uwagi na upał. Według niego dobrym pomysłem byłoby przeniesienie jej do Wakasu Golf Links położonego w Zatoce Tokijskiej, gdzie temperatura na przełomie lipca i sierpnia jest średnio o cztery stopnie Celsjusza niższa niż w Kawagoe. Jako kolejną alternatywę wskazał regiony Hakone i Nagano lub Sapporo.

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze