PŚ w rugby: Republika Południowa Afryki mistrzem świata! (WIDEO)

W meczu finałowym Pucharu Świata w rugby Republika Południowej Afryki pokonała Anglię 32:12. Przez dłuższy czas spotkania drużyny toczyły wyrównany pojedynek, jednak w końcówce „Springboks” zdominowali rywali i po raz trzeci w historii zapewnili sobie tytuł mistrzów świata, wyrównując rekord Nowozelandczyków.

Przed sobotnim finałem to Anglicy uchodzili faworytów. Drużyna, która w półfinale pokonała Nową Zelandię, wydawała się gotowa, by wziąć rewanż za finał sprzed 12 lat, kiedy to przegrali z RPA 6:15.

Już od samego początku spotkania widać było, jak ciężko będzie Anglikom o zwycięstwo. „Wyspiarze” nie mogli znaleźć odpowiedniego rytmu i pozwolili się zdominować przez rywali. W trzeciej minucie plany „Synów Albionu” pokrzyżowała kontuzja Kyle’a Sincklera, który został znokautowany przez kolegę z drużyny i był zmuszony opuścić boisko.

Do przerwy RPA wygrywała 12:6. Wydawało się, że po przerwie Anglicy wrócą na boisko bardziej zmotywowani, by odrobić niewielką stratę do rywali. Do prowadzenia w dużym stopniu przyczyniły się bardzo skuteczna i twarda gra w obronie podopiecznych trenera Rassie Erasmusa i efektywność Handre Pollarda przy egzekwowaniu rzutów karnych.

W drugiej połowie obrona ekipy Eddiego Jonesa się posypała. Najpierw RPA ponownie zdobywała punkty z rzutu karnego, ale w 66. minucie nastąpiło pierwsze przyłożenie dla „Springboks”. Decyzja wywołała spore kontrowersje, ponieważ wydawało się, że Makazole Mapimpi dostał podanie do przodu. Po konsultacji sędziowskiej główny arbiter Jerome Garces przyznał punkty dla ekipy z Afryki.

Dwunastopunktowa przewaga RPA podłamała Anglików, którzy w tamtym momencie mieli niewielkie szanse na odrobienie strat. Słaba postawa „Wyspiarzy” spowodowała, że rywale ponownie zdobyli siedem punktów i ostatecznie ich zwycięstwo w Pucharze Świata stało się faktem.

Republika Południowej Afryki po raz trzeci zdobyła mistrzostwo świata w rugby. Wcześniej triumfowali w 1995 (wygrana z Nową Zelandią 15:12 po dogrywce) oraz 2007 roku (zwycięstwo z Anglią 15:6). W piątkowym meczu o trzecie miejsce broniąca tytułu Nowa Zelandia pokonała w Tokio Walię 40:17.

Anglia - RPA 12:32 (6:12)