Grand Prix FIDE: Duda i Wojtaszek startują w Hamburgu

Inne
Grand Prix FIDE: Duda i Wojtaszek startują w Hamburgu
fot. PAP

We wtorek rozpoczyna się w Hamburgu trzeci turniej cyklu Grand Prix FIDE. Wśród 16 uczestników jest dwóch czołowych polskich szachistów - Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Rywalizacja potrwa do 17 listopada.

W niezwykle silnie obsadzonej imprezie, która odbywać się będzie w teatrze Kehrwieder w Hamburgu, wystartuje m.in. czterech arcymistrzów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE, na czele z Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave (2777) i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim (2773).
 
Do Grand Prix FIDE zaproszono 22 zawodników z czołówki światowej. Dwóch najlepszych w końcowej punktacji cyklu zakwalifikuje się do turnieju kandydatów - rywalizacji dającej bezpośrednią przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.
 
Cykl składa się z czterech turniejów, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. W każdym startuje po 16 szachistów, walka toczy się systemem pucharowym: cztery rundy po dwie partie klasyczne - mecz i rewanż, a w przypadku remisu - dogrywki w partiach skróconych trzeciego dnia.
 
Pierwszy turniej GP FIDE odbył się w maju w Moskwie. Wygrał Rosjanin Niepomniaszczi, który w finale pokonał swojego rodaka Aleksandra Griszczuka 2,5:1,5 po dogrywce. Wojtaszek awansował do półfinału. Duda odpadł w pierwszej rundzie.
 
W drugim imprezie cyklu w Rydze triumfował Szachrijar Mamiedżarow z Azerbejdżanu, wygrywając w finale z Maxime'em Vachier-Lagrave 5:4 po dogrywce. Swoje pierwsze punkty zdobył w stolicy Łotwy Duda, który w ćwierćfinale przegrał po dogrywce z późniejszym zwycięzcą.
 
Po dwóch turniejach w klasyfikacji cyklu prowadzą właśnie Mamiedżarow i Griszczuk - po 10 pkt, przed Niepomniaszczim - 9 i Vachier-Lagrave'em - 8. Piąty jest Wojtaszek - 5, a 14. Duda - 1.
 
Gospodarzem ostatniego GP FIDE będzie Tel Awiw (10-24 grudnia). Z Polaków w Izraelu wystartuje Wojtaszek.
 
Pula nagród w każdym z czterech turniejów wynosi 130 tysięcy euro (24 tys. dla triumfatora). Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu (50 tys. dla zwycięzcy).
 
Klasyfikacja Grand Prix FIDE (po 2 z 4 turniejów)
 
 1. Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan) – 10
 2. Aleksander Griszczuk (Rosja) – 10
 3. Jan Niepomniaszczi (Rosja) – 9
 4. Maxime Vachier-Lagrave (Francja) – 8 (1 turniej) 
 5. Radosław Wojtaszek (Polska) – 5 (1)
 6. Wesley So (USA) – 4
 7. Hikaru Nakamura (USA) – 3
 8. Peter Swidler (Rosja) – 2
 9. Wei Yi (Chiny) – 2 (1)
10. Daniił Dubow (Rosja) – 2
11. Siergiej Karjakin (Rosja) – 1
12. Weselin Topałow (Bułgaria) – 1 (1)
13. Yu Yangyi (Chiny) – 1 (1)
14. Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 1.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze