Liga Mistrzów: Pewna wygrana RB Lipsk w Sankt Petersburgu

RB Lipsk w meczu 4. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów, pokonał na wyjeździe Zenit Sankt Petersburgu 2:0. Gole dla gości strzelili Diego Demme i Marcel Sabitzer. Dzięki zwycięstwu drużyna z Lipska umocniła się na pozycji lidera w grupie G.

Przed dwoma tygodniami ekipa prowadzona przez Juliana Nagelsmanna wygrała na własnym terenie z Zenitem 2:1. Rosjanie chcieli zrewanżować się ekipie z Lipska, ale tym razem również byli od nich słabsi.

Od początku spotkania rozgrywanego na Gazprom Arena, przewaga należała do przyjezdnych. To niemiecka drużyna tworzyła sobie zdecydowanie więcej sytuacji strzeleckich. Inicjatywa przez całą pierwszą odsłonę należała do czołowego zespołu Bundesligi. Niemcy jednak długo nie potrafili udokumentować swojej przewagi golem.

Ta sztuka udała się im dopiero w doliczonym czasie pierwszej połowy. Gdy wybiła 50. minuta gry pierwszej odsłony, podopieczni trenera Nagelsmanna wykonywali rzut wolny. Do piłki podszedł Marcel Sabitzer, ale piłka po jego strzale trafiła w mur. Futbolówka szczęśliwie spadła wprost pod nogi Diego Demme, który błyskawicznie oddał strzał, po którym piłka wylądowała w bramce Mikhaila Kerzhakova.

Po przerwie gospodarze szukali gola wyrównującego. W 61. minucie groźny strzał oddał Sardar Azmoun, ale próbę gracza Zenita w świetny sposób zatrzymał Peter Gulacsi. Węgierski bramkarz odbił uderzenie irańskiego napastnika na rzut rożny. Dwie minuty później precyzyjne podanie w pole karne posłał Emil Forsberg, który zaliczył asystę przy golu Sabitzera. Austriak pokonał bramkarza gospodarzy dokładnym strzałem przy lewym słupku.

Zenit do końca szukał gola kontaktowego, ale ostatecznie nie udało mu się go zdobyć. W 72. minucie blisko zdobycia bramki był Yordan Osorio, ale kolejną kapitalną interwencją wykazał się Gulacsi. W samej końcówce najbliżej trafienia był Artem Dzyuba, ale jego strzał został wybity przez obrońcę drużyny z Lipska.

Zenit Sankt Petersburg - RB Lipsk 0:2 (0:1)

Bramki: Demme 45+5, Sabitzer 63

Zenit: Mikhail Kerzhakov - Igor Smolnikov (46. Vyacheslav Karavaev), Yordan Osorio, Branislav Ivanović (70. Sebastian Driussi), Yaroslav Rakicki - Magomied Ozdojew, Wilmar Barrios, Douglas Santos - Artem Dzyuba, Sardar Azmoun , Aleksandr Erokhin (85. Daler Kuzyayev)

RB Lipsk: Peter Gulacsi - Nordi Mukiele, Lukas Klostermann , Dayot Upamecano , Marcel Halstenberg (46. Kevin Kampl) - Marcel Sabitzer, Konrad Laimer, Diego Demme, Christopher Nkunku (61. Timo Werner) - Yussuf Poulsen, Emil Forsberg (76. Amadou Haidara)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)

W drugim meczu tej grupy Olympique Lyon pokonał Benfikę Lizbona 3:1. Zespół prowadzony przez Rudiego Garcię dzięki wygranej nad mistrzem Portugalii awansował na drugie miejsce w tabeli.

Spotkanie rozgrywane na Parc Olympique Lyonnais idealnie rozpoczęło się dla gospodarzy, którzy już w 4. minucie objęli prowadzenie. Wynik meczu otworzył Joachim Andersen, który strzałem głową pokonał bezradnego w tej sytuacji Odisseasa Vlachodimosa.

Olympique uskrzydlony szybkim golem, szukał kolejnego trafienia. I piłkarzom francuskiej ekipy udało się zrealizować swój plan. W 33. minucie kapitalny rajd Houssema Aouara wykończył Memphis Depay. Do przerwy wynik już się nie zmienił i to miejscowa drużyna schodziła do szatni w zdecydowanie lepszych humorach.

W drugiej połowie obraz gry wyglądał inaczej. Benfica robiła wszystko, żeby strzelić gola kontaktowego, ale ta sztuka długo im się nie udawała. Jednak cierpliwość popłaca i zespół z Półwyspu Iberyjskiego w końcu dopiął swego. W 76. minucie rezerwowy Haris Seferović wykończył podanie Pizziego.

W ślady szwajcarskiego napastnika poszedł inny rezerwowy w tym meczu. Z tym, że był to gol na 3:1, który zupełnie odebrał gościom nadzieję na wywalczenie jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. Autorem trzeciego gola był w 89. minucie Bertrand Traore, który kwadrans wcześniej pojawił się na murawie.

Olympique Lyon - Benfica Lizbona 3:1 (2:0)
Bramki: Andersen 4, Depay 33, Traore 89 - Seferović 76

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Leo Dubois, Jason Denayer, Joachim Andersen, Youssouf Kone - Jeff Reine-Adelaide (73. Bertrand Traore), Thiago Mendes, Lucas Tousart, Houssem Aouar (90+1. Marcelo) - Moussa Dembele, Memphis Depay (46. Maxwel Cornet)

Benfica Lizbona: Odisseas Vlachodimos - Tomas Tavares, Ruben Dias, Ferro (16. Jardel), Alex Grimaldo - Gedson Fernandes (46. Haris Seferović), Florentino, Gabriel, Franco Cervi (73. Pizzi) - Chiquinho, Carlos Vinicius

Żółte kartki: Gabriel, Florentino

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.