Zmarł Krzysztof Stec, były reprezentant Polski w kolarstwie

Inne
Zmarł Krzysztof Stec, były reprezentant Polski w kolarstwie
fot. PAP

W czwartek rano, po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 71 lat zmarł w Lublinie Krzysztof Stec, były reprezentant Polski w kolarstwie. Urodzony 27 stycznia 1948 roku w Lublinie występował w miejscowych klubach MKS, Spójnia i Budowlani oraz w Legii Warszawa. Dwukrotny uczestnik mistrzostw świata w szosowym wyścigu drużynowym (w 1969 - 4. miejsce, 1970 - 6.), trzykrotny uczestnik Wyścigu Pokoju (1969-71, w roku 1970 wygrał jeden z etapów).

Stec dwa razy w barwach Legii zdobywał drużynowe mistrzostwo Polski (1968 i 1969). W 1967 roku został przełajowym mistrzem kraju, a rok później wicemistrzem. W 1968 roku był brązowym medalistą na torze w indywidualnym długodystansowym (4 km) wyścigu na dochodzenie.

 

Otrzymał nominację na igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972 roku, gdzie miał startować w wyścigu drużynowym na 100 km, ale przeziębił się i na arenie olimpijskiej nie wystąpił, będąc tylko rezerwowym.

 

W klasyfikacji najlepszych polskich szosowców w latach świetności polskiego kolarstwa w 1968 roku Stec był dziewiąty, a rok później czwarty. W 1970 roku wygrał plebiscyt Kuriera Lubelskiego na 10 najlepszych i najpopularniejszych sportowców Lubelszczyzny. 5 stycznia 1973 roku w drodze na zgrupowanie kadry w Zakopanem brał udział w wypadku drogowym na "zakręcie śmierci" w Skomielnej Białej, w którym zginął znakomity trener Henryk Łasak. Po tym zdarzeniu Stec zakończył sportową karierę.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze