Fortuna 1 Liga: Trzy karne i czerwona kartka! Lider z Poznania za mocny na Stomil

W sobotnim spotkaniu 17. kolejki Fortuna 1. Ligi ekipa Warty Poznań pokonała na wyjeździe Stomil Olsztyn 3:1 i dzięki temu wciąż pozostaje liderem tabeli zaplecza PKO Ekstraklasy. Dla gospodarzy był to szósty mecz ligowy z rzędu bez wygranej.

Faworytami tej konfrontacji byli poznanianie - absolutna rewelacja rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Jeszcze w poprzednim sezonie Warta ze Stomilem do ostatniej kolejki walczyły o uniknięcie spadku, natomiast obecne realia nakazują myśleć o drużynie ze stolicy Wielkopolski jako kandydacie do awansu.

Przyjezdni udowodnili swoją wysoką dyspozycję w starciu ze Stomilem. To jednak miejscowi jako pierwsi stworzyli stuprocentową okazję do strzelenia gola. W 15. minucie w pole karne gości wpadł Bartłomiej Lis, który stanął oko w oko z bramkarzem Warty - Adrianem Lisem. Ten jednak popisał się znakomitą interwencją, wybijając piłkę na rzut rożny.

W pierwszej połowie kibice nie doczekali się bramek, ale druga część spotkania dostarczyła wielu emocji. W 56. minucie arbiter podyktował rzut karny dla Warty, po tym jak Lukas Kuban faulował Aleksa Ławniczaka. Do jedenastki podszedł Mateusz Kupczak, który dał prowadzenie przyjezdnym.

Stomil, który w dwóch poprzednich meczach nie strzelił gola, nie zamierzał jednak składać broni. W 69. minucie Mariusz Rybicki trafił w słupek, ale dwie minuty później olsztynianom dopisało szczęście. Po asyście Erica Molloya na listę strzelców wpisał się Szymon Sobczak i na tablicy świetlnej widniał remis 1:1.

Ostatni kwadrans to dominacja przyjezdnych. Sędzia znowu podyktował rzut karny dla Warty po zagraniu piłki ręką przez Ołeksandra Tarasenkę. Kolejny raz egzekutorem jedenastki był Kupczak, którego dublet pozwolił odzyskać prowadzenie liderowi Fortuna 1. Ligi.

W samej końcówce wynik ustalił Michał Jakóbowski, który trafił na 3:1. Rezultat mógł zmienić jeszcze Sobczak, ale w doliczonym czasie gry nie wykorzystał rzutu karnego. Kilka minut wcześniej drugą żółtą i czerwoną kartkę ujrzał zawodnik Warty - Bartosz Kieliba.

Stomil Olsztyn - Warta Poznań 1:3 (0:0)

Bramki: Sobczak 71 - Kupczak 57 (k), 78 (k), Jaroch 89

Stomil: Piotr Skiba - Janusz Bucholc, Wiktor Biedrzycki, Ołeh Tarasenko, Lukas Kuban - Bartłomiej Niedziela (46. Eric Molloy), Maciej Pałaszewski, Wojciech Hajda, Grzegorz Lech (62. Oktawian Skrzecz), Artur Siemaszko (90. Waldemar Gancarczyk) - Szymon Sobczak

Warta: Adrian Lis - Michał Grobelny, Bartosz Kieliba, Aleks Ławniczak, Jakub Kiełb - Mariusz Rybicki (85. Karol Gardzielewicz), Mateusz Kupczak, Adrian Cierpka (81. Adrian Laskowski), Robert Janicki, Michał Jakóbowski - Gracjan Jaroch (90. Łukasz Spławski)

Żółte kartki: Hajda, Tarasenko, Lech, Biedrzycki - Grobelny, Keliba, Kupczak, Kiełb

Czerwona kartka: Kieliba (90, za drugą żółtą)