Przez sport do historii. Dzieci zagrały w piłkę ku pamięci Bitwy Falenickiej

Piłka nożna

Towarzyski, historyczny, międzynarodowy - tak w skrócie można opisać piłkarski Turniej Bitwy Falenickiej, który odbył się w dniach 9-10 listopada w Szkole Podstawowej nr 76 w Warszawie. III edycja, w której udział wzięło szesnaście drużyn z roczników 2007/2008 i 2011/2012 rozpoczęła się od... salwy armatniej.

Wydarzenie oprócz aspektu sportowego miało również dla dzieci wymiar historyczny.

 

- W Bitwie Falenckiej 1939 roku brali udział również sportowcy. Ci zawodnicy jako obywatele są znakomitymi wzorcami dla młodzieży - powiedział historyk Piotr Bieliński.


Po raz pierwszy do Falenicy zawitały zespoły z zagranicy. Wśród szesnastu drużyn znalazły się białoruskie King Mińsk i Mozyr Polesie.


- Po zaproszeniu od klubu TS Falenica przyjechaliśmy na ten turniej. Dzieciom wszystko się podobało. Organizacja i mecze. Chłopcy byli zadowoleni z udziału w tej imprezie - nie ukrywał wyraźnie zadowolony trener Mozyru Polesie Jury Makaranka.


Młodym adeptom futbolu podczas gry w piłkę nie brakowało ambicji. W wydarzeniu brali udział nie tylko chłopcy, ale również dziewczynki.


- Lubię piłkę nożną. Atmosfera jest naprawdę miła. Nikt mnie tutaj nie wyzywa i nie mówi, że jestem słabsza. Reszta uczestników traktuje mnie jako prawdziwą zawodniczkę - przyznała Ania, piłkarka TS Falenica.


Nie obyło się bez łez, ale również wybuchów radości. Co ciekawe, organizatorzy Paweł Syga i Marcin Narolski wzbogacili turniej o... ciekawą zasadę. W przypadku, gdy jedna z drużyn przegrywała pięcioma golami, mogła wprowadzić dodatkowego zawodnika. Przebywał on na parkiecie do czasu zniwelowania przez słabszy zespół różnicy bramek do trzech.


Nie samym futbolem człowiek żyje. Na młodych zawodników czekał cały szereg atrakcji.


- Panowie organizatorzy zadbali o husarię polską... telewizję i mecze - stwierdził uradowany Patryk.


Co jeszcze czekało na uczestników?


- Był tradycyjny strzał armatą, a także takie konkursy dla dzieci, jak malowanie twarzy, harcerski kącik, czy "piłkarzyki" planszowe - dodał organizator Marcin Narolski.


Dzieci były wspierane przez swoich największych kibiców, czyli rodziców.


- W ten turniej bardzo zaangażowali się rodzice oraz nasza społeczność. Wszyscy wiedzą, że to jest wydarzenie, które łączy mieszkańców Falenicy - podsumował organizator Paweł Syga.


Najlepszym zespołem z roczników 2007/2008 okazał się UKS Jedynka Wyszków. Na drugim miejscu uplasowała się białoruska drużyna Mozyr Polesie, a podium uzupełnili gospodarze TS Falenica. Natomiast z roczników 2011/2012 nie mieli sobie równych piłkarze Olimpu Ciechanów, który triumfowali drugi raz z rzędu. Za nimi znaleźli się APN Hattrick Białystok i Delta Warszawa.


Nie brakowało również nagród indywidualnych. Najlepszymi zawodnikami turnieju w obu przypadkach byli piłkarze Mozyru Polesie - Ivan Bykhovski i Ilya Makavkin. Upominki dla najlepszych strzelców turnieju otrzymali natomiast Igor Jabłoński z Wyszkowa oraz Kacper Dołęgowski z Ciechanowa.

 

Organizatorzy z warszawskiej Falenicy za rok planują kolejną, czwartą już edycję turnieju. Wcześniej zapraszają jednak wszystkich małych sympatyków futbolu do gry w futsal. Trwają nabory do roczników 2007/08/09, 2010/11, 2012/13 oraz 2014/15/16.

Przemysław Nowak, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze