Grand Prix FIDE: Duda zremisował pierwszą partię finałową

Inne
Grand Prix FIDE: Duda zremisował pierwszą partię finałową
fot. PAP

Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem w pierwszej partii finałowej turnieju szachowego z cyklu Grand Prix FIDE w Hamburgu. Zawodnicy zgodzili się na podział punktu po 46 posunięciach. W sobotę arcymistrz z Wieliczki zagra białymi.

21-letni Duda to najwyżej sklasyfikowany polski arcymistrz (20. miejsce w rankingu FIDE na 1 listopada, 2748 pkt). Griszczuk jest notowany na dziesiątym miejscu w świecie (2764) i liderem cyklu GP FIDE.

 

Dwóch najlepszych w końcowej punktacji cyklu zakwalifikuje się do turnieju kandydatów - rywalizacji dającej bezpośrednią przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

 

Cykl składa się z czterech turniejów, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. W każdym startuje po 16 szachistów, walka toczy się systemem pucharowym.

 

Turniej w Hamburgu jest trzecim w kolejności. Gospodarzem ostatniego GP FIDE będzie Tel Awiw (10-24 grudnia). Z Polaków w Izraelu wystartuje tylko Radosław Wojtaszek, który w Hamburgu odpadł w pierwszej rundzie.

 

Pula nagród w każdym z czterech turniejów wynosi 130 tysięcy euro, z czego 24 tys. trafi do triumfatora. Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu, w tym 50 tys. dla zwycięzcy.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze