El. Euro 2020: Austria pokonała Macedonię Północną i wywalczyła awans

Reprezentacja Austrii w meczu 9. kolejki eliminacji mistrzostw Europy pokonała Macedonię Północną 2:1 i wywalczyła awans na turniej finałowy. O zwycięstwie gospodarzy przesądziły gole Davida Alaby i Stefana Lainera.

Ekipa prowadzona przez Franco Fodę odniosła swoje szóste zwycięstw w trwających eliminacjach i obok reprezentacji Polski z grupy G awansowała na mistrzostwa Europy, które odbędą się w przyszłym roku.

Mecz rozgrywany w Wiedniu na stadionie imienia Ernsta Happela rozpoczął się rewelacyjnie dla gospodarzy. Za sprawą Alaby, Austriacy wyszli na prowadzenie już w 7. minucie. Gracz Bayernu Monachium zamienił sytuację sam na sam na gola po podaniu Lainera. Zespół prowadzony przez trenera Fodę chciał pójść za ciosem i starał się zdobyć drugą bramkę, ale miejscowi nie byli wystarczająco skuteczni.

Po przerwie Austria znowu kapitalnie rozpoczęła zawody. W 48. minucie Lainer zdobył drugą bramkę i zabrał Macedończykom nadzieję na korzystny rezultat w tym spotkaniu. Później okazało się, że trafienie prawego obrońcy nie było ostatnim w tym spotkaniu. W trzeciej minucie doliczonego czasu gry goście strzelili honorowego gola. Tej sztuki dokonał rezerwowy Vlatko Stojanovski.

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które potrwają od 12 czerwca do 12 lipca, będą bezprecedensowe, bowiem nie mają jednego czy dwóch państw-gospodarzy, a mecze odbędą się w 12 miastach - od Hiszpanii po Azerbejdżan. Wezmą w nich udział 24 reprezentacje. Do 20 wyłonionych w eliminacjach dołączą cztery poprzez baraże Ligi Narodów, które odbędą się w marcu. Losowanie fazy grupowej odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie, jednym z miast-gospodarzy turnieju.

Austria - Macedonia Północna 2:1 (1:0)

Bramka: Alaba (7'), Lainer (48') - Stojanovski (90'+3)

Austria: Alexander Schlager - Stefan Lainer, Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger, Andreas Ulmer - Julian Baumgartlinger, Konrad Laimer (90' Stefan Ilsanker), Valentino Lazaro (79' Christopher Trimmel), Marcel Sabitzer, David Alaba (90' Michael Gregoritsch) - Marko Arnautovic

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Stefan Ristovski, Mario Mladenovski (46' Gjoko Zajkov), Darko Velkoski - Kristijan Tosevski (62' Daniel Avramovski), Tihomir Kostadinov, Enis Bardhi, Stefan Spirovski, Kire Ristevski - Aleksandar Trajkovski (13' Vlatko Stojanovski), Elif Elmas