El. Euro 2020: Niesamowita końcówka i wysokie zwycięstwo Anglików

Reprezentacja Anglii, która w czwartek rozbiła Czarnogórę 7:0 i zapewniła sobie awans na Euro 2020, odniosła kolejne wysokie zwycięstwo, pokonując na wyjeździe Kosowo 4:0. Czesi, którzy również są już pewni awansu, wyraźnie spuścili z tonu i przegrali 0:1 wyjazdowy mecz z Bułgarią.

Pierwsza połowa meczu Kosowo - Anglia była dość wyrównana. Obie drużyny oddały po sześć strzałów na bramkę rywala. Jedyny gol padł w 31. minucie. Alex Oxlade-Chamberlain popisał się świetnym podaniem sprzed pole karne do Harry'ego Winksa, który na pełnej szybkości wbiegł w pole karne, zgubił obrońcę i w sytuacji sam na sam oddał strzał z ośmiu metrów, pokonując Arijaneta Muricia.

W drugiej połowie piłkarze z Kosowa zaczęli grać bardziej zdecydowanie i odważniej w ofensywnie. Mimo to, nie umieli znaleźć sposobu na pokonanie Nicka Pope'a. Dużo skuteczniejsi okazali się Anglicy, którzy pod koniec spotkania przejęli inicjatywę i strzelili trzy gole.

Najpierw Raheem Sterling dośrodkował z prawej flanki w pole karne, a piłka po rykoszecie wylądowała pod nogami Harry'ego Kane'a, który nie zwykł marnować takich okazji i wbił ją do bramki gospodarzy.

Cztery minuty później było już 3:0. Raheem Sterling popisał się indywidualnym rajdem i podaniem w tempo do wbiegającego w pole karne Marcusa Rashforda, który uderzył w długi róg bramki Kosowa.

W doliczonym czasie gry fatalny błąd w obronie popełnił Ibrahim Drešević, który poślizgnął się i stracił piłkę. Pprzejął Harry Kane, który natychmiast odegrał do Masona Mounta. Chwilę później polski sędzia Paweł Gil zakończył spotkanie.

Kosowo - Anglia 0:4 (0:1)

Bramki: Harry Winks (32), Harry Kane (79), Marcus Rashford (83), Mason Mount (90+1).

Kosowo: Arijanet Muric - Mergim Vojvoda, Amir Rrahmani, Fidan Aliti, Benjamin Kololli - Bersant Celina, Ibrahim Dresević, Valon Berisha (65' Besar Halimi) - Florent Hadergjonaj (73' Edon Zhergrova), Atdhe Nuhiu (82' Elbasan Rashani), Milot Rashica

Anglia: Nick Pope - Trent Alexander-Arnold (84' Fikayo Tomori), Harry Maguire, Tyrone Mings, Ben Chilwell - Callum Hudson-Odoi (59' Marcus Rashford), Harry Winks, Declan Rice, Raheem Sterling - Alex Oxlade-Chamberlain (73' Mason Mount) - Harry Kane

W drugim niedzielnym spotkaniu Grupy A Czechy przegrały na wyjeździe z Bułgarią 0:1. Jedyny gol padł w 56. minucie, kiedy Kiril Despodow dośrodkował z prawego skrzydła z rzutu wolnego, a do piłki w polu karnym jako pierwszy dobiegł Wasił Bożikow, który w sytuacji sam na sam strzałem głową pokonał Onreja Kolara.

Bułgaria - Czechy 1:0 (0:0)

Bramka: Wasił Bożikow (56)

Bułgaria: Georgi Georgiev - Petar Zanev, Georgi Terziev, Vasil Bozhikov, Strahil Popov - Wanderson (73' Todor Nedelev), Georgi Kostadinov, Ivelin Popov, Kristiyan Malinov (88' Aleksandar Tsvetkov), Kiril Despodov (69' Bozhidar Kraev) - Marcelinho

Czechy: Ondrej Kolar - Jan Boril, Ondrej Kudela, Ondrej Celustka, Pavel Kaderabek - Jakub Jankto, Alex Kral (71' Josef Husbauer), Vladimir Darida, Tomas Soucek, Petr Sevcik (66' Lukas Masopust) - Zdenek Ondrasek (79' Martin Dolezal)