PlusLiga: ZAKSA nadal niepokonana. Radom nie znalazł recepty na mistrza Polski

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nadal niepokonana! Mistrzowie Polski pokonali 3:0 (26:24, 27:25, 25:22) Cerrad Enea Czarnych Radom w starciu piątej kolejki PlusLigi. Wynik wskazuje na łatwe zwycięstwo podopiecznych Nikoli Grbicia, lecz w rzeczywistości wcale tak nie było. Radomianie postawili się kędzierzynianom rywalizując w każdym z setów do ostatnich piłek. W meczu nie zagrał Paweł Zatorski, który zmaga się z chorobą.

Mimo nieobecności podstawowego libero zdecydowanymi faworytami byli mistrzowie Polski. Jak dotąd nikt nie znalazł recepty na to, jak ich pokonać. Radomianie przed własną publicznością byli podwójnie zmotywowani, by zrobić to jako pierwsi w tym sezonie.

Początek seta nie zwiastował jednak niczego dobrego dla gospodarzy. Kędzierzynianie pokazali już w pierwszych akcjach, że są w bardzo dobrej dyspozycji. Prowadzili 9:5, gdy Robert Prygiel poprosił o czas, lecz na niewiele się to zdało. Przyjezdni utrzymywali dystans i nie zanosiło się na to, by sytuacja miała ulec zmianie. Przy stanie 18:12 gra podopiecznych Nikoli Grbicia zacięła się. Radomianie zanotowali bardzo udaną serię przez co doprowadzili do bardzo emocjonującej końcówki. Mieli już nawet piłkę setową (24:22), lecz nie wykorzystali swojej szansy i przegrali 24:26.

Początek drugiej partii był zdecydowanie bardziej wyrównany. Przez długi czas żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć rywalowi. Mistrzowie Polski uzyskali w środkowej fazie seta dwupunktową przewagę, lecz po chwili na tablicy widniał remis 13:13. Końcówka ponownie była wyrównana, lecz więcej krwi zachowała w niej Grupa Azoty ZAKSA i wygrała 27:25.

Nie inaczej przebiegał set trzeci. Walka punkt za punkt trwała aż do stanu 15:15! Dopiero wtedy kędzierzynianie wrzucili wyższy bieg i zdołali odskoczyć na dwa "oczka". Podobnie, jak w poprzednich setach wszystko rozstrzygnęło się jednak dopiero na ostatniej prostej.

Cerrad Enea Czarni Radom - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (24:26, 25:27, 22:25)

Cerrad Enea Czarni Radom: Dejan Vincic, Athanasios Protopsaltis, Alen Pajenk, Karol Butryn, Wojciech Włodarczyk, Damian Boruch, Michał Ruciak (L) oraz Michał Kędzierski, Michał Filip, Bartosz Firszt, Mateusz Masłowski (L)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek, Simone Parodi, David Smith, Korneliusz Banach (L) oraz Kamil Semeniuk, Arpad Baroti

MVP: Benjamin Toniutti