Liga Mistrzyń: Pierwsze zwycięstwo Grota Budowlanych

Siatkarki Grota Budowlanych pokonały w Łodzi fiński LP Salo 3:1 (25:16, 25:12, 18:25, 25:22) w meczu pierwszej kolejki grupy A Ligi Mistrzyń. W kolejnym spotkaniu wicemistrzynie Polski zmierzą się na wyjeździe z tureckim Fenerbahce Stambuł.

Na inaugurację nowego sezonu LM łodzianki podejmowały najsłabszego z grupowych rywali. Mistrz Finlandii debiutuje bowiem w najbardziej z prestiżowych europejskich rozgrywkach, a w jego składzie nie ma nazwisk znanych szerzej siatkarskim kibicom. Zgodnie z oczekiwaniami wicemistrzynie Polski zainkasowały pełną pulę, lecz dość nieoczekiwanie oddały przyjezdnym jednego seta.

Podopieczne trenera Błażeja Krzyształowicza potrzebowały tylko kilku piłek, by pokazać, kto jest wyraźnie lepszy w tym spotkaniu. W pierwszym secie od stanu 7:7 punkty zdobywały seriami. Prowadziły m.in. 15:9 i 20:11. Żadnych problemów z kończeniem piłek nie miały liderki gospodyń Belgijka Charlotte Leys i Ukrainka Anastasia Kraiduba. Za to przyjezdnym kłopot sprawiało trafieniem w boisko po ataku ze środka siatki. Pewne zwycięstwo w otwierającym secie przypieczętowała asem serwisowym Julia Nowicka.

Druga partia była zaś popisem Leys, która rozbiła mistrzynie Finlandii zagrywką. Kapitan Budowlanych posłała cztery asy, a przy jej serwisie gospodynie zdobyły dziewięć punktów z rzędu. Wówczas łodzianki prowadziły już 22:10, a set zakończył się błędem technicznym siatkarek LP Salo.

Z lepszej strony rywalki wicemistrzyń Polski pokazały się w trzeciej odsłonie. Wykorzystały fakt, że po stronie Budowlanych pojawiło się kilka zmienniczek i prowadziły 6:2, 10:5, 14:10 i 20:14. Ta przewaga okazała się wystarczająca do wygrania przez nie honorowego seta.

Finki powalczyły jeszcze w ostatniej partii, ale w końcu siatkarki Budowlanych – głównie za sprawą Kraiduby i Leys – odskoczyły drużynie gości na trzy punkty (16:13). Przyjezdne nie zamierzały jednak się poddawać i doprowadziły do remisu 21:21. W końcówce dużo problemów sprawiał im zagrywka Małgorzaty Śmieszek, a spotkanie zakończyła atakiem Kraiduba.

W drugim meczu grupy A Eczacibasi zwyciężył w derbach Stambułu z Fenerbahce 3:2. Z tym drugim zespołem Budowlani zagrają na wyjeździe w następny czwartek w 2. kolejce rozgrywek.

Grot Budowlani Łódź - LP Salo 3:1 (25:16, 25:12, 18:25, 25:22).

Grot Budowlani Łódź: Julia Nowicka, Małgorzata Śmieszek, Charlotte Leys, Anastasia Kraiduba, Jaroslava Pencova, Julia Twardowska - Maria Stenzel (libero) - Anna Lewandowska, Anna Bączyńska, Karolina Garstka, Paulina Bałdyga

LP Salo: Wiktoria Tuchaszwili, Nette Peit, Nea Haatainen, Katarina Pilepic, Anu Ennnok, Anna Czakan – Eveliina Rautiainen (liboer) – Netta Laaksonen, Inka Mehtola, Lotta Laaksonen, Arita Ternava