PlusLiga: Pierwsza porażka ZAKSY! Verva górą w meczu na szczycie

Po zaciętym pięciosetowym boju siatkarze Vervy Warszawa ORLEN Paliwa pokonali Grupa Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle w rozgrywanym awansem meczu 13. kolejki PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Bartosz Kwolek, który zdobył aż 24 punkty. To trzecia nagroda indywidualna przyjmującego ekipy ze stolicy w tym sezonie.

Mecze mistrza z wicemistrzem Polski zawsze elektryzują siatkarskich kibiców. Można było więc spodziewać się znakomitego widowiska w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenie gospodarzy 3:1. Z czasem gra całkiem się wyrównała, lecz nie potrwało to długo. Od stanu 8:8 lepiej zaczęli grać kędzierzynianie i uzyskali aż sześciopunktowe prowadzenie (16:10). Warszawianie psuli sporo zagrywek, co przelało czarę goryczy. Trener Andrea Anastasi poprosił o przerwę i dał upust emocjom. Żywiołowa przemowa spełniła swoje zadanie, bo chwilę później siatkarze Vervy Warszawa ORLEN Paliwa odrobili straty do jednego "oczka". Tak doświadczona ekipa, jak ZAKSA, nie pozwoliła sytuacji wymknąć się spod kontroli i wygrała 25:22. Warszawianie zdecydowanie lepiej bronili w tej partii (11 razy przy 7 obranach ZAKSY), lecz skuteczność w ataku pozostawiała wiele do życzenia.

Bohaterem drugiej partii był Łukasz Wiśniewski. Środkowy z Kędzierzyna nie tylko znakomicie radził sobie w ataku, ale także świetnie czytał grę Antoine Brizarda i przeszkadzał atakującym swoim blokiem. Po drugiej stronie siatki nie do zatrzymania był Bartosz Kwolek. Obie ekipy wymieniały się prowadzeniem w drugiej partii. W końcówce warszawianie poprawili grę na zagrywce, zdobyli dwa punkty bezpośrednio w tym elemencie i doprowadzili do wyrównania 1:1.

Po zmianie stron kędzierzynianom szybko udało się wyjść na prowadzenie. Duży wpływ na tą sytuację miała duża ilość błędów własnych warszawian. Z akcji na akcję przewaga gospodarzy powiększała się, a w pewnym momencie sięgnęła nawet siedmiu punktów (15:8). Warszawianie, mimo ambitnych prób w końcowej fazie seta, nie zdołali zatrzymać mistrzów Polski i jasne stało się, że co najmniej jeden punkt zostanie w Kędzierzynie.

Warszawska ekipa nie zamierzała opuszczać miasta rywala bez zdobyczy. Na początku seta prowadzili 11:9, a później powiększyli swoją przewagę do trzech "oczek" (15:12). Ostatnia prosta należała do podopiecznych Anastasiego, którzy doprowadzili do tie-breaka. Lepiej też go rozpoczęli i utrzymali dystans do samego końca. Wicemistrzowie okazali się lepsi od mistrzów 15:11 i to oni wywieźli dwa punkty z arcytrudnego terenu.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Verva Warszawa ORLEN Paliwa 2:3 (25:22, 22:25, 25:20, 18:25, 11:15)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek, Simone Parodi, Paweł Zatoski (L) oraz Arpad Barotti, Kamil Semeniuk

Verva Warszawa ORLEN Paliwa: Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Antoine Brizard, Bartosz Kwolek, Andrzej Wrona, Jan Król, Damian Wojtaszek (L) oraz Patryk Niemiec, Jakub Kowalczyk, Igor Grobelny

MVP: Bartosz Kwolek (24 punkty)