Rajd Dakar: Siedemnastu Polaków w Arabii Saudyjskiej

Moto
Rajd Dakar: Siedemnastu Polaków w Arabii Saudyjskiej
fot. PAP

Siedemnastu Polaków weźmie udział w przyszłorocznym Rajdzie Dakar, którego 42. edycja odbędzie się w dniach 5-17 stycznia w Arabii Saudyjskiej. W środę organizatorzy przedstawili trasę i listę startową tej najbardziej wymagającej off roadowej imprezy na świecie.

Po jedenastu latach obecności w Ameryce Południowej, Dakar przeniósł się na Półwysep Arabski. Po raz pierwszy odbędzie się w Azji. Będzie liczył 12 etapów o łącznej długości 7856 kilometrów, z czego 5097 to odcinki specjalne. Start nastąpi 5 stycznia w Dżuddzie (Jeddah) na zachodzie kraju, a metę ostatniego etapu zaplanowano 17 stycznia w miejscowości Al Quiddiya kilkadziesiąt kilometrów od Rijadu. W stolicy Arabii Saudyjskiej uczestnicy będą mieli jedyny dzień odpoczynku.

 

Podczas środowej konferencji prasowej w Paryżu dyrektor rajdu David Castera zapewnił, że trasa będzie urozmaicona. „Podczas rekonesansu na saudyjskiej pustyni odkryliśmy wiele niespodzianek. Ponieważ jest ogromna, mieliśmy duży wybór" - powiedział. Jak dodał, w pierwszej części będą dominowała twardsza nawierzchnia, natomiast w drugiej większe powody do zadowolenia będą mieli miłośnicy piasku i wydm.

 

Castera przyznał, że wielu uczestników wyrażało obawy o przyjazd do kraju, któremu zarzuca się uchybienia w zakresie praw człowieka. Podkreślił, że organizatorzy mają zapewnienie rządu saudyjskiego o pełnym respektowaniu praw wszystkich uczestników, w tym kobiet.

 

Na liście zgłoszeń znalazło się 351 pojazdów - 170 motocykli i quadów, 134 samochody i pojazdy UTV oraz 47 ciężarówek.

 

Start zapowiedziało 17 Polaków, o sześciu więcej niż przed rokiem. Do rywalizacji po przerwie spowodowanej kontuzją wraca zwycięzca z 2015 roku w kategorii quadów Rafał Sonik. W tej kategorii wystartują także Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski. Motocyklami pojadą Adam Tomiczek, Maciej Giemza, Krzysztof Jarmuż i Jacek Bartoszek. W rywalizacji samochodów czwarty w ubiegłorocznym Dakarze Jakub Przygoński pojedzie Mini z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem. Kolejny raz partnerem litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa będzie Sebastian Rozwadowski (Toyota).

 

Lekkimi pojazdami UTV arabską pustynię będą przemieżali Aron Domżała i Maciej Marton oraz ich ojcowie Maciej Domżała i Rafał Marton. Przed rokiem synowie świetnie radzili sobie w kategorii samochodów, ale z powodu błędu nawigacyjnego nie ukończyli rajdu.

 

Roberta Szustkowskiego za kierownicą Tatry będzie pilotował Jarosław Kazberuk, a załogę ciężarówki uzupełnia czeski mechanik Filip Skrobanek. Mechanikiem Tatry prowadzonej przez Francuza Patrice'a Garrouste'a będzie Szymon Gospodarczyk.

 

Z pewnością jak zwykle największą uwagę przyciągnie rywalizacja samochodów. W przyszłorocznym Dakarze wystąpią wszyscy czołowi kierowcy świata, z ubiegłorocznym zwycięzcą Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah czy 13-krotnym triumfatorem Francuzem Stephanem Peterhanselem, którego tym razem pilotować będzie żona Andrea. Wystartuje także m.in. były mistrz świata Formuły 1 Hiszpan Fernando Alonso w parze z hiszpańskim motocyklistą i poprzednim dyrektorem Dakaru Markiem Comą.

 

Pierwszy Paryż-Dakar wystartował 26 grudnia 1978 roku z paryskiego Placu Trocadero, a jego twórcą był francuski motocyklista Thierry Sabine. Kierowców czekało ponad 10 tys. kilometrów, głównie w nieznanych im warunkach w Afryce.

 

Z roku na rok rajd Paryż-Dakar zyskiwał coraz większą popularność i sławę. Jego trudy nie wszyscy jednak wytrzymywali. Zdarzały się wypadki śmiertelne, zawodził sprzęt. Jedną z ofiar został sam Sabine, który w 1986 roku zginął w wypadku śmigłowca na granicy Nigru z Mali.

 

Do tej pory rajd pochłonął życie 64 osób. Na tej liście jest też polskie nazwisko - w 2015 roku motocyklista Michał Hernik został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.

 

Wśród uczestników Dakaru było wielu znanych kierowców rajdowych, ale też słynnych sportowców innych dyscyplin i celebrytów. Jednym ze zwycięzców został znany w przeszłości alpejczyk Francuz Luc Alphand (2006), kilkakrotnie z bezdrożami Ameryki Południowej zmagał się medalista olimpijski w skokach narciarskich Adam Małysz. Na liście triumfatorów jest jedna kobieta, Niemka Jutta Kleinschmidt (2001).

 

Polacy odnosili w Dakarze sukcesy. W 2015 roku w kategorii quadów zwyciężył Sonik, a dwa triumfy ma na koncie Dariusz Rodewald, jako mechanik holenderskiej ciężarówki. W rywalizacji samochodów trzeci był Krzysztof Hołowczyc.

Trasa 42. Rajdu Dakar
 
 5 stycznia - 1. etap: Dżudda - Al Wajh (752 km/319 km odcinek specjalny)
 6 stycznia - 2. etap: Al Wajh - Neom (401 km/367 km)
 7 stycznia - 3. etap: Neom - Neom (489 km/404 km)
 8 stycznia - 4. etap: Neom - Al Ula (676 km/453 km)
 9 stycznia - 5. etap: Al Ula - Ha'il (563 km/353 km)
 10 stycznia - 6. etap: Ha'il - Rijad (830 km/478 km)
 11. stycznia - dzień przerwy w Rijadzie
 12. stycznia - 7. etap: Rijad - Wada Al-Davasir (741 km/546 km)
 13. stycznia - 8. etap: Wadi Al-Davasir - Wadi Al-Davasir (713 km/474 km)
 14. stycznia - 9. etap: Wada Al-Davasir - Haradh (891 km/415 km)
 15. stycznia - 10. etap: Haradh - Shubaytah (608 km/534 km)
 16. stycznia - 11. etap: Shubaytah - Haradh (744 km/379 km)
 17. stycznia - 12. etap: Haradh - Al Quiddiya (447 km/374 km)
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie