Szósty tie-break! Siatkarze GKS Katowice wygrali w Bydgoszczy

Siatkarze BKS Visła Bydgoszcz przegrali z GKS Katowice 2:3 w spotkaniu 6. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza rozegrali w swym siódmym meczu w tym sezonie już szósty tie-break. W Hali Łuczniczka przegrywali już 0:2, ale zdołali odwrócić losy tej rywalizacji.

Premierowa partia toczyła się przy przewadze gospodarzy (8:5, 13:10), ale siatkarze z Katowic zdołali odrobić straty (17:17). Kluczowe dla losów seta okazały się trzy akcje wygrane przez podopiecznych trenera Przemysława Michalczyka od stanu 21:21. Skutecznie zaatakował Jakub Peszko, który po chwili popisał się mocną zagrywką, a z przechodzącej piłki zaatakował Jakub Urbanowicz. Po ataku Toncka Sterna gospodarze mieli piłkę setową (24:21), a seta zakończył przestrzelony serwis Miłosza Zniszczoła (25:22).

W drugim secie jedynie na początku oglądaliśmy wyrównaną walkę (9:9), później ton wydarzeniom na boisku zaczęli nadawać siatkarze BKS Visła. W środkowej części zbudowali wyraźną przewagę (16:12), a w końcówce kontrolowali sytuację. Skończyli seta punktowym blokiem (25:18), dominując nad rywalami w tym elemencie.

Trzecia odsłona to wyrównana walka obu ekip i – podobnie jak w pierwszej partii – wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Gospodarze prowadzili 21:20, ale trzy kolejne punkty zapisali na swym koncie katowiczanie. Skutecznie zaatakował Jakub Jarosz, który po chwili popisał się asem serwisowym, a po autowym ataku Sterna było 21:23. Dwa ostatnie punkty dla GKS również przyniosły błędy rywali – Peszko
przestrzelił zagrywkę, a Paweł Gryc zaatakował w aut (22:25).

Na początku czwartej partii oglądaliśmy punktową serię GKS, przy dobrych zagrywkach Zniszczoła (4:10). To właściwie ustawiło seta. Siatkarze z Bydgoszczy próbowali odrobić straty, zdołali zmniejszyć punktowy dystans do trzech oczek (16:19), ale trzy kolejne piłki – po trzech atakach Jarosza – padły łupem gości (16:22). Piłkę setową wywalczył Rafał Szymura, a błąd rozegrania po stronie gospodarzy zakończył seta (18:25).

Zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break, już szósty dla siatkarzy GKS w obecnym sezonie. W nim obie ekipy toczyły wyrównaną grę, a przy zmianie stron minimalną zaliczkę mieli gospodarze (8:7), ale katowiczanie zdołali odwrócić wynik. Kluczowe okazały się trzy akcje od stanu 12:12. Najpierw Jarosz wcisnął piłkę mimo bloku rywali, a w kolejnych sytuacjach Gryc najpierw pomylił się w ataku, a po chwili został zablokowany (12:15).

Najwięcej punktów: Jakub Peszko (15), Jakub Urbanowicz (14), Toncek Stern (13), Paweł Gryc (10) – BKS Visła; Jakub Jarosz (23), Rafał Szymura (14), Jakub Szymański (13) – GKS. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (13–5, 7–0 po dwóch pierwszych setach!), ale gorzej zagrywką (4–10). MVP: Jakub Jarosz.

GKS odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie, a w siedmiu dotychczasowych meczach zgromadzili 8 punktów. Siatkarze BKS Visła w ósmym spotkaniu ponieśli ósmą porażkę, wywalczyli trzeci punkt i zajmują przedostatnie miejsce w tabeli.

BKS Visła Bydgoszcz – GKS Katowice 2:3 (25:22, 25:18, 22:25, 18:25, 12:15)

BKS Visła: Tomasz Kalembka, Toncek Stern, Jakub Urbanowicz, Janusz Gałązka, Piotr Lipiński, Jakub Peszko – Kamil Szymura (libero) oraz Dawid Woch, Paweł Gryc, Radosław Gil, Gonzalo Quiroga. Trener: Przemysław Michalczyk.
GKS: Miłosz Zniszczoł, Maciej Fijałek, Kamil Kwasowski, Emanuel Kohut, Jakub Jarosz, Rafał Szymura – Dustin Watten (libero) oraz Wiktor Musiał, Jan Firlej, Adrian Buchowski, Jakub Szymański, Jan Nowakowski. Trener: Dariusz Daszkiewicz.

Wyniki, terminarz i transmisje 6. kolejki PlusLigi:

2019-11-22: Jastrzębski Węgiel – Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:0 (25:15, 26:24, 25:13)
2019-11-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25)
2019-11-23: Visła Bydgoszcz – GKS Katowice 2:3 (25:22, 25:18, 22:25, 18:25, 12:15)
2019-11-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-11-24: Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-11-24: VERVA Warszawa ORLEN Paliwa – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-12: MKS Będzin – Asseco Resovia (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).