Piłka ręczna: Reprezentacja Polski wygrała turniej w Lublinie

Piłka ręczna

Polskie piłkarki ręczne zostały triumfatorkami Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej. W ostatnim dniu rywalizacji w Lublinie pokonały Białoruś 34:29 (17:13). Wcześniej Biało-Czerwone wygrały z Litwą 37:19 i Ukrainą 30:17.

Początek spotkania niespodziewanie należał do Białorusinek, które w czwartej minucie wygrywały 3:1. Po dwóch celnych rzutach kapitan reprezentacji Polski Karoliny Kudłacz-Gloc był już remis, a pierwsze prowadzenie naszej drużyny (5:4) w siódmej minucie po bramce Anety Łabudy. Przez kolejne sześć minut Białorusinki zaliczyły tylko jedno trafienie, a Polki cztery (Kudłacz-Gloc z karnego oraz skrzydłowe - Łabuda dwie i Kinga Grzyb) i prowadziły 9:5.

Dwoma trafieniami z dystansu Dzijana Iljana zmniejszyła straty. Wtedy na boisku pojawiła się Patrycja Świerżewska, która rzutami z dystansu w krótkim czasie trzykrotnie pokonała Julię Kuncewicz i powiększyła przewagę ekipy gospodarzy. Polki utrzymywały prowadzenie do końca spotkania.

Białorusinki były najtrudniejszym przeciwnikiem podczas lubelskiego turnieju, prezentowały dobrą szybkość rozgrywania akcji i dysponowały dobrym rzutem z dystansu. Słabiej natomiast grały skrzydłami, co mogło się podobać w drużynie biało-czerwonych. Efektowne bramki zdobywały zarówno Łabuda jak i Kinga Grzyb, które były najskuteczniejszymi zawodniczkami na parkiecie.

Był to piąty mecz Polek pod wodzą norweskiego trenera Arne Senstada i piąte zwycięstwo. Turniej był traktowany jako poligon doświadczalny przed najważniejszymi meczami - marcowymi z Rumunią i majowym z Ukrainą - w eliminacjach mistrzostw Europy 2020 i była tu możliwość przećwiczenia wielu elementów zarówno w obronie jak i ataku, a przede wszystkim zgrywania zespołu, w którym obok doświadczonych zawodniczek pojawiło się kilka obiecujących młodych.

W meczu o trzecie miejsce Ukraina wygrała z Litwą 27:22 (15:11).

Polska - Białoruś 34:29 (17:13).

Polska: Adrianna Płaczek, Weronika Gawlik, Barbara Zima - Kinga Achruk 1, Karolina Kudłacz-Gloc 7, Monika Kobylińska 1, Aneta Łabuda 8, Sylwia Matuszczyk, Joanna Drabik 3, Daria Zawistowska, Kinga Grzyb 8, Aleksandra Zych 3, Aleksandra Zimny, Patrycja Świerżewska 3, Magda Więckowska.

Bramki dla Białorusi: Katsiaryna Silicka 8, Dzijana Iljana 5, Iryna Dronawa, Natalia Kocina i Lilija Arcjukowicz po 4, Wiktoria Szamanowska 3, Tatsiana Rudkowskaja 1.