PlusLiga: Derby Mazowsza dla siatkarzy ze stolicy

VERVA Warszawa ORLEN Paliwa wygrała z Cerrad Enea Czarnymi Radom 3:0 w meczu 6. kolejki PlusLigi. Drużyna ze stolicy jako jedyna nie poniosła jeszcze porażki w obecnym sezonie i pozostaje liderem tabeli.

Siatkarze ze stolicy szybko zaczęli budować przewagę w pierwszym secie. Sygnałem był as serwisowy Patryka Niemca (3:2), a potem gospodarze odskoczyli rywalom na kilka punktów (13:9, 19:15). W końcówce radomianie gonili wynik, ale popełniali sporo błędów. Gdy Antoine Brizard wygrał walkę na siatce, VERVA miała piłkę setową (24:20). Michał Filip popisał się jeszcze efektownym atakiem i asem serwisowym, ale w ostatniej akcji seta zaserwował w siatkę (25:22).

W drugiej odsłonie gospodarze szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę, przede wszystkim dzięki dobrej zagrywce. Asami popisali się Bartosz Kwolek (3:1), Niemiec (5:2) oraz Brizard (12:7), a i w kilku innych sytuacjach radomianie mieli problemy z przyjęciem. W dalszej części seta gospodarze jeszcze powiększyli punktowy dystans (15:8, 20:12), ale od stanu 22:14 mieli słabszy fragment gry i rywale zmniejszyli straty (23:19). Zryw gości nastąpił jednak zbyt późno. Atakiem ze środka piłkę setową wywalczył Niemiec, a drugiego seta - podobnie jak pierwszego - serwisem w siatkę zakończył Filip (25:20).

Set numer trzy to wyrównana walka obu ekip. Radomianie poprawili grę w obronie, popełniali mniej błędów i w środkowej części uzyskali przewagę (11:13). Dwa skuteczne bloki pozwoliły gospodarzom odrobić straty (14:13). W końcówce seta przyjezdni znów mieli problemy z przyjęciem (21:18), ale zdołali jeszcze złapać punktowy kontakt (22:21). Ważną akcję skończył Kevin Tillie, potem goście popełnili błąd podwójnego odbicia (24:21), a ostatnią akcję meczu skończył Igor Grobelny (25:22).

Najwięcej punktów: Bartosz Kwolek (14), Kevin Tillie (10) – VERVA; Michał Filip (18) – Czarni. MVP: Damian Wojtaszek.

VERVA: Antoine Brizard, Piotr Nowakowski, Jan Król, Kevin Tillie, Bartosz Kwolek, Patryk Niemiec – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Igor Grobelny. Trener: Andrea Anastasi.
Cerrad Enea Czarni: Michał Kędzierski, Michał Filip, Alen Pajenk, Athanasios Protopsaltis, Bartosz Firszt, Bartłomiej Grzechnik - Mateusz Masłowski (libero) oraz Dejan Vincic, Karol Butryn, Damian Boruch, Wojciech Włodarczyk, Brenden Sander. Trener: Robert Prygiel.

Wyniki, terminarz i transmisje 6. kolejki PlusLigi:

2019-11-22: Jastrzębski Węgiel – Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:0 (25:15, 26:24, 25:13)
2019-11-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25)
2019-11-23: Visła Bydgoszcz – GKS Katowice 2:3 (25:22, 25:18, 22:25, 18:25, 12:15)
2019-11-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:22, 25:22, 25:18)
2019-11-24: Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk 0:3 (27:29, 19:25, 19:25)
2019-11-24: VERVA Warszawa ORLEN Paliwa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:22, 25:20, 25:22)
2019-12-12: MKS Będzin – Asseco Resovia (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).