PŚ w short tracku. Transmisje w Polsacie Sport Extra

W japońskiej Nagoi rozpoczęły sie trzecie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w short tracku. W ćwierćfinale na 500 i 1000 metrów wystartuje Natalia Maliszewska oraz Rafał Anikiej na dystansie jednego kilometra. Ponadto w półfinale rywalizacji sztafet zobaczymy Polki. Pozostali nasi reprezentanci wystartują w repasażach. Transmisja sobotnich i niedzielnych zawodów na żywo od 6:00 w Polsacie Sport Extra.

Poprzednie zawody pucharowe odbyły się w Salt Lake City i Montrealu. Indywidualnie najlepiej zaprezentowała się Natalia Maliszewska, która w Kanadzie stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji na swoim koronnym dystansie 500 metrów. - Każdy finał cieszy, a tym bardziej wywalczony medal. Pierwszy w tym sezonie, ale w pełni na niego zasłużyła - oceniła występ swojej podopiecznej trener polskiej kadry, Urszula Kamińska.

Dla młodszej z sióstr Maliszewskich był to najlepszy start w tym sezonie. Na inaugurację w Salt Lake City uplasowała się na czwartym oraz dziesiątym miejscu. W Kanadzie na najkrótszym dystansie do ćwierćfinału awansowała również Nikola Mazur, która ostatecznie została sklasyfikowana na czternastej pozycji.

W pierwszych zawodach rozegranych w Salt Lake City z dobrej strony pokazała się również Kamila Stormowska, która była 12. na 500 metrów i 34. na dystansie 1500 metrów. - Doskonale zdawałam sobie sprawę, że mogę i potrafię już osiągać dobre czasy. Do tego potrzeba było trochę szczęścia i w przeciwieństwie do poprzednego sezonu tym razem mi dopisało - oceniła swój występ w Stanach Zjednoczonych Kamila Stormowska.

Czas na Azję...

Najbliższe dwa Puchary Świata na krótkim torze zostaną rozegrane w Nagoi oraz Szanghaju. W Japonii świetną formę sygnalizuje Natalia Maliszewska. Przypomnijmy, że młodsza z sióstr Maliszewskich w zeszłym sezonie wygrała klasyfikację końcową Pucharu Świata na swoim koronnym dystansie, czyli 500 metrów. W Nagoi 24-letnia łyżwiarka w świetnym stylu zapewniła sobie bezpośredni awans do ćwierćfinałów na dystansie 500 metrów i dwukrotnie dłuższym.

W Japonii największą niespodziankę sprawił Rafał Anikiej, który wywalczył bezpośredni awans do ćwierćfinału w rywalizacji na 1000 metrów. 20-letni zawodnik Juvenii Białystok w swoim biegu eliminacyjnym był drugi za bardzo mocnym reprezentantem Chin, Wu Dajingiem.

Pozostałych naszych reprezentantów w rywalizacji indywidualnej zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn czeka jeszcze walka w repasażach o możliwość startu na poszczególnych dystansach podczas zmagań w Nagoi.

Panie na duży plus!

W półfinale rywalizacji sztafet zobaczymy Polki. Nasze reprezentantki w swoim wyścigu ćwierćfinałowym zajęły drugie miejsce za Kanadyjkami, które w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmują drugie miejsce za Chinkami. Polki w składzie Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Kamila Stormowska i Nikola Mazur w zdołały wyprzedzić mocne sztafety Rosji i Węgier. W półfinale Biało-Czerwone rywalizować będą ze sztafetami Korei Południowej, Japonii i Kanady. - Uażam, że nasze dziewczyny pokazały, że moga nawiązać walkę z silnymi zespołami, i zakończyć rywalizacje w pierwszej ósemce, co jest dobry prognostykiem - uważa trener reprezentacji Polski, Urszula Kamińska.

W Salt Lake City na inaugurację Pucharu Świata nasza żeńska sztafeta nie zdołała awansować do półfinału i została sklasyfikowana na 10. miejscu. Polki w swoim biegu ćwierćfinałowym przegrały o nieco ponad trzy sekundy ze sztafetami Korei Południowej i Kanady, które ostatecznie zajęły drugie i trzecie miejsce za ekipą Chin. Zdecydowanie lepiej było w Montrealu, gdzie nasze reprezentantki zakwalifikowały się do półfinału, a walkę awans do wielkiego finału przegrały z Włoszkami zaledwie o 0,653 sekundy! Ostatecznie Polski swój start w Montrealu zakończyły na siódmym miejscu.

Niestety rezultatu swoich koleżanek nie potrafili powtórzyć panowie. Polacy w Nagoi w rywalizacji sztafet podobnie jak w Salt Lake City i Montrealu nie zdołali zakwalifikować się do ćwierćfinału. W Japonii nasz zespół startujący w składzie Łukasz Kuczyński, Mateusz Krzemiński, Paweł Adamski i Rafał Anikiej awans do ćwierćfinału przegrał z Łotyszami zaledwie o 0,083 sekundy!

Puchar Świata w short tracku to cykl sześciu imprez. Pierwsze dwie odbyły się w Salt Lake City i w Montrealu. Trzecie zawody rozegrane zostaną w japońskiej Nagoi (29.11-1.12.2019). Następne w chińskim Szanghaju (6-8.12.2019), niemieckim Dreźnie (7-9.02.2020) i holenderskim Dordrechcie (14-16.02.2020).

Natalia sportowcem roku?

Liderką naszej drużyny jest bez wątpienia Natalia Maliszewska, która w zeszłym sezonie zwyciężyła w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata na swoim koronnym dystansie 500 metrów. Pochodząca z Białegostoku łyżwiarka niedawno zdobyła Mistrzostwo Europy na najkrótszym dystansie. Przed rokiem na Mistrzostwach Świata, ktore były rozgrywane w Montrealu wywalczyła srebro, przegrywając w finale jedynie z reprezentantką Korei Południowej Choi Min-jeong zaledwie o 0,596 sekundy.

24-letnia zawodniczka Juvenii Białystok jest też wśród 20 kandydatów do tytułu Najlepszego Sportowca 2019 Roku w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu. Oddaj głos na swojego faworyta w w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2019 Roku [TUTAJ].

Plan transmisji zawodów Pucharu Świata w short tracku w Nagoi (30 listopada - 1 grudnia)8-9 listopada):