Totolotek Puchar Polski: Pewny awans Legii do ćwierćfinału

W spotkaniu 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski Legia Warszawa pokonała Górnika Łęczna 2:0. Gole dla „Wojskowych” strzelili Walerian Gwilia oraz Jose Kante. Pewne zwycięstwo wicemistrzów Polski zapewniło im awans do ćwierćfinału rozgrywek.

Już przed spotkaniem nie było wątpliwości, że to na drużynie Legii ciąży presja związana z korzystnym wynikiem. Wicemistrzowie Polski wygrali ostatni mecz z Koroną Kielce 4:0 i wydawało się, że w meczu z niżej notowanym Górnikiem powinni odnieść przekonujące zwycięstwo.

Legia miała sporą przewagę od początku spotkania, ale nie potrafiła tego przełożyć na sytuacje bramkowe. Pierwsze dwa kwadranse należały do drużyny gości, ale nie przełożyło się to na wynik spotkania. Dopiero tuż przed przerwą świetne sytuacje miał Walerian Gwilia. Najpierw minimalnie chybił z odległości dziesięciu metrów, ale później otworzył wynik meczu. W czterdziestej minucie Gruzin uderzył w słupek, ale przy dobitce już się nie pomylił. „Wojskowi” schodzili do szatni z jednobramkową zaliczką.

Niemal od razu po przerwie Legioniści podwyższyli prowadzenie. Autorem drugiego trafienia dla „Wojskowych” był Jose Kante. Napastnik minął Adriana Kostrzewskiego i umieścił piłkę w pustej bramce. Mocne rozpoczęcie drugiej części gry przez Legię wyraźnie podcięło skrzydła gospodarzom.

Chociaż Legia dominowała do końca spotkania, Górnik stworzył kilka okazji. Na bramkę Radosława Cierzniaka strzelali Paweł Wojciechowski oraz Aron Stasiak, ale piłka po ich uderzeniach lądowała w rękach bramkarza.

Podopieczni Aleksandara Vukovicia odnieśli pewne zwycięstwo i zasłużenie awansowali do ćwierćfinału rozgrywek. Gospodarze nie potrafili poważnie zagrozić rywalom, co Legia umiejętnie wykorzystała i dowiozła korzystny rezultat do końca.

Legioniści zadedykowali zwycięstwo Arvydasowi Novikovasowi. Litwin przejdzie zabieg ablacji serca.

Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2 (0:1)
Bramki: Gwilia 40, Kanté 48

Górnik: Adrian Kostrzewski - Maciej Orłowski, Paweł Baranowski, Tomasz Midzierski, Leandro - Dawid Dzięgielewski (74, Dominik Lewandowski), Tomasz Tymosiak (52, Przemysław Banaszak), Igor Korczakowski (73, Krystian Wójcik), Marcin Stromecki, Aron Stasiak - Paweł Wojciechowski.

Legia: Radosław Cierzniak - Paweł Stolarski, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Domagoj Antolić, Andre Martins, 8. Walerian Gwilia (75, Mateusz Praszelik), Luquinhas - Jose Kante.

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź).