PŚ w biathlonie: Ósme miejsce Hojnisz-Staręgi

Monika Hojnisz-Staręga zajęła ósme miejsce w biegu na 15 km biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Oestersund. Polka miała dwa niecelne strzały i straciła 1.11,7 do tak samo skutecznej zwyciężczyni - Francuzki Justine Braisaz.

To drugie zwycięstwo w PŚ 23-letniej Braisaz. Na drugiej pozycji zawody ukończyła bezbłędna na strzelnicy Ukrainka Julia Dżyma, a trzecia była inna reprezentantka Francji Julia Simon.

Pozostałe Polki - Kamila Żuk, Magdalena Gwizdoń i Kinga Zbylut - znacznie częściej pudłowały na strzelnicy, zajęły odległe lokaty i nie zdobyły punktów do klasyfikacji generalnej.

Hojnisz-Staręga wybiegła z ostatniego strzelania z czasem o trzy sekundy lepszym od broniącej Kryształowej Kuli Dorothei Wierer. W pewnym momencie powiększyła przewagę nad Włoszką do ponad pięciu sekund, ale na ostatnich kilkuset metrach była od niej wolniejsza.

Wierer ostatecznie zajęła siódmą lokatę i utrzymała się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Polka jest w niej 13.

To były udane dwa dni Francuzów. W czwartek na podium stanęły Braisaz i Simon, natomiast w środę na dystansie 20 km zwyciężył Martin Fourcade, a trzy kolejne pozycje zajęli jego rodacy: Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet i Emilien Jacquelin. Polacy nie liczyli się w walce o czołówkę.

Na sobotę zaplanowano sztafetę mężczyzn 4x7,5 km, a na niedzielę - sztafetę kobiet 4x6 km. Będzie to ostatnia konkurencja rundy PŚ w Oestersund. Kolejny etap - od 13 do 15 grudnia w austriackim Hochfilzen.