PŚ w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze: Transmisje z Szanghaju w Polsatsport.pl

Zawody Pucharu Świata w Szanghaju potrwają do niedzieli. Sezon w short tracku dopiero się rozkręca, ale na chińskiej arenie z pewnością nie zabraknie emocji. Transmisje sobotnich i niedzielnych zawodów od 7:00 w Polsacie Sport Extra i w Polsaciesport.pl.

Czwarte miejsce w Nagoi w wyścigu na dystansie 500 metrów zapewnił Natalii Maliszewskiej awans na trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata na tym dystansie. W sobotę i niedzielę nasza najlepsza specjalistka od ścigania się na krótkim torze dwukrotnie wystartuje na swoim koronnym dystansie w czwartym w tym sezonie Pucharze Świata, które odbędą się w Szanghaju. W Chinach nie zabraknie pozostałych reprezentantów Polski.

Kolejny raz nie zawiodła Natalia Maliszewska. Przypomnijmy, że 24-letnia zawodniczka Juvenii Białystok jest też wśród 20 kandydatów do tytułu Najlepszego Sportowca 2019 Roku w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu. Młodsza z sióstr Maliszewskich w zeszłym sezonie zwyciężyła w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata na swoim koronnym dystansie 500 metrów. 24-letnia łyżwiarka niedawno zdobyła Mistrzostwo Europy na najkrótszym dystansie. Przed rokiem na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Montrealu wywalczyła srebrny medal.

Nagoja szczęśliwa dla Polaków!

Przed tygodniem w japońskiej Nagoi Natalia Maliszewska była 4. na 500 metrów i 21. na dystansie dwukrotnie dłuższym. W finale wyścigu na swoim koronnym dystansie Maliszewska znakomicie wystartowała i jechała za plecami rekordzistki świata Kim Boutin. Niestety, przy próbie wyprzedzenia Kanadyjki błąd popełniła nasza łyżwiarka którą zdołały jeszcze wyprzedzić Włoszka Arianna Fontana i Koreanka Kim Ji Joo. Czwarte miejsce w tym wyścigu przesunął Polkę na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na tym dystansie. W rywalizacji mężczyzn w Japonii znakomicie zaprezentował się Rafał Anikiej, który na najdłuższym indywidualnym dystansie 1500 metrów zajął 4. miejsce w finale B, co dało mu ostatecznie 11 pozycję. W rywalizacji na 1000 metrów 20-letni wychowanek Juvenii Białystok uplasował się na 17. miejscu.

W Chinach będzie jeszcze lepiej?

W Szanghaju rywalizacja pucharowa toczyć się będzie drużynowo w sztafetach i sztafecie mieszanej oraz indywidualnie na 1000 i 1500 metrów oraz dwukrotnie na dystansie 500 metrów. To bardzo dobra wiadomość dla Natalii Maliszewskiej, która startuje i to z powodzeniem na swoim ulubionym najkrótszym dystansie. Zresztą Polka pewnie wygrała swoje biegi eliminacyjne. Pierwszego dnia osiągnęła najlepszy wynik ze wszystkich startujących zawodniczek (43,149 sekundy), a drugiego szybsza od niej we wszystkich wyścigach była tylko była rekordzistka świata, Chinka Fan Kexin. W niedzielnym ćwierćfinale na 500 metrów zobaczymy również Patrycję Maliszewską, która po starciu z Węgierką Rebeką Sziliczei-Nemet, została awansowana decyzją sędziów. Ponadto w repasażach wystartują Nikola Mazur (500 i 1000 metrów), Gabriela Topolska (1500 i 500 metrów) i Patrycja Maliszewska na dystansie 1500 metrów. O dużym pechu może mówić Kamila Stormowska, która została wykluczona ze swoich wyścigów na 500 i 1000 metrów.

W Chinach z bardzo dobrej strony zaprezentował się także Rafał Anikiej, który zapewnił sobie awans do ćwierćfinałów rywalizacji na 500 i 1000 metrów. W swoim wyścigu eliminacyjnym na najkrótszym dystansie Polak przegrał jedynie z kilkukrotnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Rosjaninem Victorem Anem. Jeszcze lepiej 20-latkowi poszło na dystansie dwukrotnie dłuższym, gdzie w swój wyścig eliminacyjny zakończył na drugim miejscu za Chińczykiem Han Tianyunem. Czas Polaka 1:25,134 był w ogóle drugim wynikiem całych eliminacji, a wychowankowi Juvenii Białystok zabrakło 0,713 sekundy aby wyrównać rekord Polski należący do Bartosza Konopki. Z dobrej strony w obu eliminacjach na 500 metrów pokazał się Łukasz Kuczyński, który dwukrotnie mijał metę jako trzeci. Za pierwszym razem lepsi od niego okazali się Koreańczyk Park In Wook oraz Belg Stijn Desmet. Za drugim razem nieznacznie szybsi od łyżwiarza z Białegostoku byli Koreańczyk Lee Yune Seo i Rosjanin An. Na obu dystansach Kuczyński wystartuje jeszcze w repasażach. Podobnie jak i nasi pozostali reprezentacji: Paweł Adamski (na 1500 i 1000 metrów) i Mateusz Krzemiński (na 1500 i 500 metrów).

(Prawie) wszystkie sztafety do poprawki...

Niestety, tym razem nie udało się awansować do ćwierćfinału naszej żeńskiej sztafecie. Polski w składzie Kamila Stormowska, Natalia Maliszewska, Nikola Mazur i Patrycja Maliszewska zajęły ostatnie miejsce w swoim wyścigu ćwierćfinałowym przegrywając z Kanadyjkami, Węgierkami i Rosjankami. Tym samy nasze łyżwiarki nie powtórzyły rezultatu z Montrealu i Nagoi, gdzie zdołały awansować do najlepszej ósemki rywalizacji sztafet. Przypomnijmy, że Polki walczą o zapewnienie sobie kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Awans uzyska 10 najlepszych sztafet rywalizacji w Pucharze Świata (Polki na półmetku rywalizacji zajmują 8. miejsce).

Niewiele lepiej zaprezentowali się nasi reprezentanci w rywalizacji sztafet. Polska sztafeta w składzie Łukasz Kuczyński, Mateusz Krzemiński, Paweł Adamski i Rafał Anikiej w repasażu zajęli drugie miejsce za Amerykanami i pierwszy raz w tym sezonie awansowali do ćwierćfinału. Niestety, walkę o awans do najlepszej ósemki Polacy przegrali ze sztafetami Rosji, Węgier i Holandii.

Z dobrej strony rywalizację w kategorii sztafet mieszanych na dystansie 2000 metrów rozpoczął nasz zespół. Polska startująca w składzie Kamila Stormowska, Łukasz Kuczyński, Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej wygrali swój wyścig i awansowali z repasaży do ćwierćfinału. Niestety w walce o awans do półfinału nasz zespół został wykluczony ze swojego wyścigu.

Plan transmisji zawodów Pucharu Świata w short tracku w Szanghaju (7-8 grudnia):