Szach i mat. Oszust zdyskwalifikowany na sześć lat

Inne
Szach i mat. Oszust zdyskwalifikowany na sześć lat
fot. PAP/ITAR-TASS

Reprezentujący Czechy łotewski szachista Igors Rausis został zdyskwalifikowany przez międzynarodową federację (FIDE) na sześć lat za oszustwa technologiczne.

58-latek w ostatnich latach regularnie poprawiał swoją pozycję w światowym rankingu. W lipcu tego roku został jednak przyłapany na oszustwie. Podczas jednej z partii turnieju w Strasburgu poprosił o przerwę toaletową, podczas której miał korzystać z pozostawionego w kabinie smartfona. Na urządzeniu, które - jak się okazało - należało do niego, zamontowane oprogramowanie szachowe.

 

Rausis był pod obserwacją władz szachowych, gdyż jego wyniki wzbudzały podejrzenia. W trakcie przesłuchania przyznał się do oszustwa i miał wyrazić skruchę, co wpłynęło łagodząco na karę orzeczoną przez FIDE, co podkreślono w komunikacie federacji.

 

Dyskwalifikacja obowiązuje wstecznie od lipca tego roku i dobiegnie końca w lipcu 2025. Rausis w tym czasie nie może uczestniczyć w żadnych zawodach zarówno jako gracz, jak i trener czy sędzia. Został też pozbawiony tytułu arcymistrza. Jak zaznaczyła FIDE, może jednak rywalizować w turniejach online bądź pracować jako prywatny szkoleniowiec.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie