Retro Liga Mistrzów: Finezja Ajaksu Van Gaala. Bayern bez szans w półfinale

W naszej retro liście przebojów Ligi Mistrzów cofamy zegar o blisko 25 lat. W niej na 15. miejscu znajduje się Ajax Amsterdam, który w kwietniu 1995 roku odcisnął piętno na światowej piłce. Po bezbramkowym meczu z Bayernem w Monachium, zespół ze stolicy Holandii pokonał piłkarzy Giovaniego Trapattoniego 5:2 i awansował do wielkiego finału.

Gdyby kibice Ajaksu mieliby wybrać tylko jeden mecz, który najbardziej oddaje maestrię drużyny prowadzonej przez Louisa van Gaala, to byłoby to rewanżowe starcie przeciwko Bayernowi Monachium. "Godenzonen" rozegrali to spotkanie perfekcyjnie. Jedenasta minuta, pierwsza akcja drużyny z Amsterdamu i gol. Jari Litmanen po podaniu Ronalda de Boera otworzył wynik meczu.

FC Hollywood wyrównało w 36. minucie. Bramkę po uderzeniu głową zdobył Marcel Witeczek i to monachijczycy w tamtym momencie byli w finale Ligi Mistrzów. Jednak tylko przez chwilę, bo przed przerwą najpierw wszystkie możliwe pajęczyny z bramki Bayernu zdjął Finidi George. Chwilę później z rzutu rożnego dośrodkował Marc Overmars, piłkę przeciął jeszcze Nwankwo Kanu, po czym w siatce umieścił ją de Boer, który w pierwszej połowie popisał się asystą.

Na początku drugiej połowy było w zasadzie po meczu. Po dwójkowej akcji Kanu - Litmanen, ten drugi po raz kolejny wpisał się na listę strzelców. Ajax prowadził już 4:1. Bayern zdołał odpowiedzieć tylko raz. Gola z rzutu karnego strzelił Mehmet Scholl. Ostatnie słowo jednak należało do gospodarzy. W 89. minucie Overmars postawił kropkę nad "i" i to amsterdamczycy zdecydowanie wygrali 5:2 z "Die Roten", awansując tym samym do finału rozgrywek. W nim piłkarze Van Gaala po raz trzeci w sezonie pokonali AC Milan, z którym wcześniej mierzyli się w fazie grupowej. Zwycięską bramkę pieczętującą triumf w rozgrywkach, na stadionie Ernsta Happela w Wiedniu, zdobył pięć minut przed końcem spotkania 18-letni wówczas Patrick Kluivert.

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.