Tokio 2020: ONZ apeluje o olimpijski rozejm

Inne
Tokio 2020: ONZ apeluje o olimpijski rozejm
fot. PAP/EPA

Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało państwa członkowskie w przyjętej w poniedziałek rezolucji do zachowania rozejmu olimpijskiego podczas igrzysk w Tokio. Przewodniczący MKOl Thomas Bach ocenił, że wzmocni to igrzyska olimpijskie jako prawdziwy symbol pokoju dla świata.

Dokument zatytułowany „Budowanie spokojnego i lepszego świata poprzez sport i ideę olimpijską” Zgromadzenie Ogólne (ZO) poparło głosami 186 z 193 w sumie państw członkowskich ONZ. Rezolucja wzywa do przestrzegania postanowień rozejmu w celu zapewnienia bezpiecznego przejazdu i udziału w igrzyskach sportowców i innych akredytowanych osób.

 

Igrzyska w Tokio trwać będą od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku.

 

ZO zaapelowało do swych członków o współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim w ich wysiłkach na rzecz wykorzystania sportu jako narzędzia dla promowania pokoju, dialogu i pojednania.

 

- Igrzyska olimpijskie to jedyne dzisiaj wydarzenie, które zbliża cały świat do pokojowej rywalizacji – zauważył Bach.

 

Wydobywając wspólne wartości, na których zbudowane są Narody Zjednoczone i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, uwydatnił znaczenie pokoju, solidarności i szacunku w szybko zmieniającym się świecie.

 

- MKOl jest w pełni zaangażowany w zachowanie i umacnianie tych wartości i zasad: poszanowania praworządności, solidarności i neutralności politycznej. (…) Ale nasze zaangażowanie nie wystarczy. Polegamy na wsparciu państw, rządów, dla naszej misji i naszej neutralności. (…) Pokażmy razem, że nasze człowieczeństwo jest mocniejsze niż wszystkie siły, które chcą nas podzielić - nawoływał Bach w wystąpieniu do uczestników posiedzenia ZO.

 

Wskazał, że po raz pierwszy w historii igrzysk właśnie w Tokio dojdzie do równowagi płci. Kobiety stanowić będą 49 proc. olimpijskich sportowców. Igrzyska będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, wspierając cele zrównoważonego rozwoju ONZ.

 

Mori Yoshiro, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio, których mottem stanie się „Jedność i różnorodność”, powiedział, że wciąż ma nadzieję na świat bez konfliktów. Jak przypomniał, pokój był oryginalnym przesłaniem olimpiad.

 

W nawiązaniu do przeprowadzonych w roku 1964 igrzysk w Tokio Yoshiro uznał je za duży krok w powrocie, w ciągu zaledwie 19 lat, do zdrowia z wypalonej ziemi.

 

- W sporcie zadziwia jego zdolność do pomagania ludziom w pokonywaniu trudnych wyzwań. Sport ma moc zmieniania świata i przyszłości – przekonywał dodając, że liderzy muszą być wystarczająco odważni, aby wierzyć, że porozumienie może zastąpić konflikty.

 

Uczestnicy posiedzenia ZO podnosili znaczenie inwestowania w sport. Mówili, że pomaga to wyeliminować stereotypy związane z płcią, uczy cennych umiejętności i promuje pokój.

 

Isabelle Picco, ambasador Monako przy ONZ, które współprzewodniczy Grupie Przyjaciół Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju, tłumaczyła, że sport pomaga promować szacunek i wzajemne zrozumienie oraz stwarza platformę wymiany między ludźmi, którzy mogą nie spotkać się w inny sposób.

 

- Reformując Agendę Olimpijską 2020 MKOl podjął działania, aby w dłuższej perspektywie zapewnić bardziej zrównoważony proces rekrutacji organizatorów IO. Dzięki wieloletnim wysiłkom na rzecz pokoju, równości płci i walce z wszelkimi formami dyskryminacji MKOl stał się niezrównaną siłą – podkreśliła Picco.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Mikołajkowy blok reklamowy

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie