PŚ w skokach: Po trzech latach powrót do Klingenthal

Zimowe
PŚ w skokach: Po trzech latach powrót do Klingenthal
fot.

Ostatnio zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyły się w Klingenthal w 2016 roku. Właśnie wtedy, pierwszy raz w historii, Polacy wygrali konkurs drużynowy. W najbliższą sobotę będą mieli okazję powtórzyć ten wyczyn, najlepsi skoczkowie wracają bowiem do tego niemieckiego miasteczka. Wśród nich siedmiu Biało-Czerwonych.

Sezon 2016/17 był pierwszym dla austriackiego trenera Stefana Horngachera w roli trenera reprezentantów Polski. Po przeciętnej w ich wydaniu inauguracji w Kuusamo, w Klingenthal wszystkich zadziwili. Drużyna skakała wówczas w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot. Niewykluczone, że w sobotę zobaczymy tę samą czwórkę. Obecny główny szkoleniowiec Michal Dolezal oprócz nich zabrał do Niemiec jeszcze Jakuba Wolnego, Stefana Hulę i Klemensa Murańkę.

 

W tym sezonie drużynowo skakano już w Wiśle, gdzie Polacy zajęli trzecie miejsce. Triumfowali Austriacy, przed Norwegami.

 

Na niedzielę zaplanowano zmagania indywidualne. Będzie to 11. taki konkurs w Klingenthal. Do tej pory na podium stanęło tam trzech Polaków. Adam Małysz był trzeci w 2007 i drugi w 2010 roku, natomiast Stoch w 2011 i dwa lata później Krzysztof Biegun zawody wygrali. Biegun triumfował po jednej serii, drugą odwołano z powodu złych warunków atmosferycznych.

 

Loteryjne konkursy i zmienny wiatr to znaki charakterystyczne dla obecnego sezonu. Na razie jedynym Polakiem na podium zawodów indywidualnych jest Stoch, który był trzeci w Wiśle. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata trzykrotny mistrz olimpijski jest ósmy. Dziewiąte miejsce zajmuje Kubacki.

 

Liderem jest Daniel-Andre Tande. Norweg ma na koncie dwa wygrane konkursy i o 64 punkty wyprzedza Austriaka Stefana Krafta. Stoch do Tandego traci 140 pkt.

 

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu zaplanowano na piątek.

 

Program zawodów:

 

piątek, 13 grudnia

 

13.00 - oficjalny trening
15.45 - kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego

 

sobota, 14 grudnia

 

14.45 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

 

niedziela, 15 grudnia

 

14.45 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze