Retro Liga Mistrzów: Wulkan zmartwień Barcelony i genialny taktyk Mourinho

W kolejnym odcinku Retro Ligi Mistrzów przenosimy się do pamiętnego półfinału pomiędzy Interem Mediolan i FC Barcelona z 2010 roku. Dowodzona przez Jose Mourinho włoska drużyna zmierzyła się w dwumeczu z obrońcą trofeum. Ważnym aktorem w całej historii stał się położony w Islandii wulkan, którego eksplozja uziemiła samoloty w całej Europie i zmusiła piłkarzy "Dumy Katalonii" do podróży transportem kołowym, co według niektórych miało kluczowy wpływ na ich porażkę i brak awansu do finału.

Wulkan o skomplikowanej nazwie Eyjafjallajokull przypomniał o sobie w drugiej połowie marca 2010 roku. Seria wybuchów trwała prawie dwa miesiące, dlatego Europa spowita została dymem i pyłem. Grafik rozgrywania meczów piłkarskich był w tamtym okresie bardzo napięty, więc triumfatorzy Ligi Mistrzów z 2009 roku musieli udać się na wyjazdowy mecz z Interem autokarem.

Podróż z Hiszpanii do Włoch zajęła piłkarzom Pepa Guardioli trzynaście godzin, co miało negatywny wpływ na ich formę przed meczem z mediolańczykami.

Wszystko zaczęło się jednak po myśli gości, którzy objęli prowadzenie po golu Pedro w 19. minucie. Potem do głosu doszedł Inter i dzięki trafieniom Wesley'a Sneijdera, Maicona i Diego Milito przypieczętował zwycięstwo.

Mecz rewanżowy rozegrano 28 kwietnia na Camp Nou. Barcelona rzuciła się do ataku od pierwszy minut i już po kwadransie posiadanie piłki wynosiło 80 do 20 na korzyść gospodarzy. W 29. minucie meczu z boiska za drugą żółtą kartkę wyleciał były piłkarz "Blaugrany" Thiago Motta i Inter musiał sobie radzić w dziesiątkę.

Goście bronili perfekcyjnie i pierwszego gola wpuścili dopiero w 84. minucie. Autorem trafienia był Gerard Pique. Bramka w końcówce nie uchroniła Barcelony przed porażką w dwumeczu i do finału awansował Inter, który w decydującym starciu, zmierzył się z Bayernem Monachium na Santaigo Bernabeu. W wielkim finale ponownie dał o sobie znać geniusz Mourinho, który perfekcyjnie poukładał zespół i dobrał taktykę pod niemieckiego giganta. Ostatecznie włosi zwyciężyli 2:0 po dublecie Milito i zdobyli swój trzeci, ale pierwszy po przeszło 40 latach tytuł Champions League. Nigdy potem żaden włoski zespół nie sięgnął już po to trofeum, to samo tyczy się portugalskiego szkoleniowca.

WYNIKI I TABELE LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn - Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA - na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 oraz w czterech serwisach telewizyjnych premium w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.