MP w łyżwiarstwie figurowym: O medale w... Ostrawie

Zimowe
MP w łyżwiarstwie figurowym: O medale w... Ostrawie
fot. PAP/EPA

Dwudziestu pięciu Biało-Czerwonych zaprezentuje się w piątek i sobotę w Ostrawie w Mistrzostwach Czterech Narodów: Czech, Polski, Słowacji i Węgier w łyżwiarstwie figurowych. Za rok kolejna edycja zawodów, mających rangę mistrzostw tych krajów, odbędzie się w Cieszynie. Impreza organizowana jest od 2009 roku. Łyżwiarze z Węgier przystąpili do niej pięć lat później.

W Ostrawie wystąpi 25 Polaków, którzy powalczą o prymat w kraju. W tym gronie jest osiem solistek, na czele z uchodzącą za wielki talent Jekateriną Kurkową, i pięciu solistów. Zaprezentują się też cztery seniorskie pary taneczne, na czele z mającymi ugruntowaną pozycję międzynarodową Natalią Kaliszek i Maksymem Spodyriewem, oraz dwie juniorskie. Nie wystąpi natomiast żadna para sportowa.

 

- Szkolenie łyżwiarzy figurowych w Polsce odbywa się w 34 klubach. W konkurencji solistek, solistów, par tanecznych i sportowych licencje posiada 690 zawodniczek i zawodników. W porównaniu z 2016 rokiem liczba klubów zwiększyła się o 12. W 2016 wydaliśmy dla porównania 407 licencji, więc postęp jest widoczny. Trzy lata temu na sportowej mapie Polski znajdowało się 13 ośrodków łyżwiarstwa figurowego, w których był co najmniej jeden klub zrzeszony w związku. Dziś jest tych ośrodków 18. Przez ostatnie dwa lata nastąpił także wzrost liczby trenerów i instruktorów z 94 do 106 - powiedział przy okazji mistrzostw kraju prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Jacek Tascher.

 

Jego zdaniem niebagatelną rolę w rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce odgrywa program szkolenia podstawowego "Chodź na łyżwy". Projekt realizowany jest w tym roku w 25 klubach w 15 ośrodkach. - O jego skali najlepiej świadczy liczba - 5000 jednostek treningowych i liczba uczestników - 450 dziewcząt i chłopców. Teraz związek aplikuje o trzecią edycję, a program sponsoruje PGE Energia Ciepła - wspomniał Tascher.

 

Przyznał, że bolączką polskiego łyżwiarstwa figurowego jest brak obiektu o wymiarach olimpijskich. - Mamy nadzieję, że chęć posiadania krytego lodowiska obudzi się w we władzach samorządowych takich miast dynamicznie się rozwijających, jak Wrocław, Rzeszów czy też Szczecin - zauważył szef PZŁS.

 

Jak dodał, marzeniem władz związku jest - jak na razie - uniwersalny obiekt, z którego mogliby korzystać wspólnie z łyżwiarzami szybkimi oraz specjalistami od jazdy na krótkim torze, hokeistami i zawodnikami curlingu. - Staramy się także, aby nas było więcej, żeby naszą działalność dostrzegało więcej niż dotychczas samorządów. Bo to właśnie one mogą służyć niebagatelną pomocą w rozwoju łyżwiarstwa figurowego, jakże popularnego na całym świecie - wskazał Tascher.

 

Sporą popularnością cieszy się łyżwiarstwo synchroniczne, które pojawiło się w latach 90. ubiegłego wieku. W ostatnich zawodach w Toruniu rywalizowało 270 osób. PZŁF czyni starania, aby w Gdańsku w 2021 roku zorganizowany został challenger w tej konkurencji.

 

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Czterech Narodów:

 

solistki: Jekatierina Kurakowa, Agnieszka Rejment (obie Axel Toruń), Elżbieta Gabryszak, Magdalena Zawadzka (obie Soła Oświęcim), Oliwia Rzepiel (Ochota Warszawa), Natalia Lerka (MKŁ Łódź), Jelizawieta Surowa (Rewa Warszawa), Amelia Rams (Stoczniowiec Gdańsk)

 

soliści: Miłosz Witkowski (ŁTŁF Łódź), Krzysztof Gała, Łukasz Kędzierski (obaj MKŁ Łódź), Michał Woźniak (Soła Oświęcim), Michaił Mogilen (Axel Toruń)

 

pary taneczne: Natalia Kaliszek-Maksym Spodyriew, Jenna Hertenstein-Damian Binkowski, Anastazija Polibina-Pawło Gołowisznikow (wszyscy Axel Toruń), Justyna Plutowska-Jeremie Flemin (Stoczniowiec Gdańsk)

 

pary taneczne, juniorzy: Olivia Oliver-Joshua Andari (MKŁ łódź), Oliwia Borowska-Filip Bojanowski (Axel Toruń)

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie