Polityczny apel Ozila rozwścieczył Chińczyków. Piłkarz wsparł prześladowaną mniejszość

Piłka nożna
Polityczny apel Ozila rozwścieczył Chińczyków. Piłkarz wsparł prześladowaną mniejszość
fot. PAP

Wielokrotnie w ostatnich latach Mesuta Ozila łączyło się z transferem do Chin czy Stanów Zjednoczonych, jednak zdanie w formie listu, wyrażone na temat sytuacji prześladowanych Ujgurów w Turkiestanie Wschodnim (chińska prowincja Xinjiang), prawdopodobnie zamknie mu drzwi na transfer do Państwa Środka na zawsze.

Xinjiang zamieszkuje około 10 milionów Ujgurów, a więc etnicznej mniejszości pochodzenia tureckiego. Stanowią oni 45% całkowitej populacji regionu. Według wielu ostatnich doniesień, w ostatnich latach doświadczyli oni terroru ze strony Komunistycznej Partii Chin, która stworzyła dla nich sieć obozów reedukacyjnych, gdzie zamknięto już ponad milion osób.

 

Piłkarz, który wielokrotnie był krytykowany za powiązania z przywódcą Turcji Recepem Erdoganem tym razem wywołał ogromne poruszenie w Chinach swoim listem.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#HayırlıCumalarDoğuTürkistan 🤲🏻

Post udostępniony przez Mesut Özil (@m10_official)

 

Do całej sytuacji odniósł się także jego klub, Arsenal.

 

"Zdanie wyrażone przez Mesuta, to jego prywatna opinia. Arsenal, jako klub piłkarski jest daleki od angażowania się w politykę" - sprostował zdanie swojego piłkarza klub na chińskim odpowiedniku Twittera, czyli Weibo.

ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze