Maraton paraolimpijski odbędzie się w Tokio

Inne
Maraton paraolimpijski odbędzie się w Tokio
fot. PAP

Lokalizacja maratonu paraolimpijskiego w 2020 r. nie zostanie zmieniona - poinformowali organizatorzy. Sportowcy rywalizujący w pięciu kategoriach wystartują w Tokio 6 września, w ostatnim dniu zmagań niepełnosprawnych.

Maraton i chód na Igrzyskach został przeniesiony do Sapporo. Powodem takiej decyzji było zagrożenie zdrowia sportowców z powodu prognozowanych na przełomie lipca i sierpnia upałów w stolicy "Kraju Kwitnącej Wiśni". Paraolimpiada odbędzie się jednak miesiąc później, a maraton będzie zwieńczeniem zmagań w Tokio.

 

- Dane dotyczące pogody we wrześniu w Tokio w ostatnich latach zostały poddane analizom przez komisję medyczną Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Chociaż w 2019 r. było cieplej niż w 2018, to wszystkie temperatury zmierzone na początku września mieściły się w granicach naszych progów bezpieczeństwa i warunków optymalnej rywalizacji. Biorąc pod uwagę, że niektórzy sportowcy -maratończycy uczestniczą także w innych konkurencjach lekkoatletycznych, przenoszenie maratonu w inne miejsce byłoby ogromnym kłopotem logistycznym - powiedział przewodniczący IPC Andrew Parsons.

 

Maraton i chód olimpijski zostały przeniesione z Tokio do Sapporo ze względu na niższe temperatury panujące w sierpniu na północy Japonii w porównaniu do upałów nawiedzających od kilku lat Tokio. Igrzyska w stolicy Japonii rozpoczną się 24 lipca, a zakończą się 9 sierpnia 2020.

PAP, seb

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze