PŚ w biathlonie: Piąta z rzędu wygrana Norwegów w sztafecie

Norwescy biathloniści po raz piąty z rzędu wygrali sztafetę 4x7,5 km Pucharu Świata. Tym razem okazali się najlepsi w austriackim Hochfilzen, gdzie na podium stanęli też Niemcy i Francuzi. Polacy zajęli 15. miejsce.

Biało-Czerwoni długo mogli mieć nadzieję na najlepszą lokatę w PŚ od sezonu 2006/07, kiedy - także w Hochfilzen - zajęli 10. miejsce. Po siódmym strzelaniu biegnący na ostatniej zmianie Mateusz Janik był ósmy, ale później pudłował i musiał przebiec dwie karne rundy. To odebrało podopiecznym trenera Adama Kołodziejczyka szansę na miejsce w czołowej dziesiątce. Oprócz Janika w polskiej ekipie pobiegli Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec.

Zwycięzcy wystąpili w składzie: Johannes Dale, Erlend Bjoentegaard, Tarjei Boe oraz lider rywalizacji indywidualnej PŚ i broniący Kryształowej Kuli Johannes Thingnes Boe.

Słabo spisał się Bjoentegaard, który musiał przebiec rundę karną i miał łącznie pięć doładowań. Jednak świetnie dysponowani w tym sezonie bracia Boe zdołali odrobić 53-sekundową stratę. Młodszy z nich, który biegł na ostatniej zmianie, wyprzedził Benedikta Dolla kilkadziesiąt metrów przed metą.

Trzecie miejsce zajęli Francuzi, w których składzie zabrakło najlepszego w tej ekipie Martina Fourcade'a.

Tym samym Norwegowie mogą pochwalić się zwycięstwami we wszystkich męskich sztafetach w 2019 roku, w tym w dwóch w szwedzkim Oestersund: w marcowych mistrzostwach świata oraz w pierwszej rundzie obecnego sezonu.

Wcześniej w niedzielę Kinga Zbylut zajęła 19., a Kamila Żuk 32. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km. Zwyciężyła Norweżka Tiri Eckhoff.

Były to ostatnie zawody rundy Pucharu Świata w Hochfilzen. Kolejną zaplanowano na 19-22 grudnia w Le Grand Bornand nieopodal Annecy. W programie zawodów we Francji nie ma sztafet.