Tokio 2020: Złote piłkarki z 2011 roku rozpoczną sztafetę olimpijską

Inne
Tokio 2020: Złote piłkarki z 2011 roku rozpoczną sztafetę olimpijską
fot. PAP/EPA

Japońskie złote medalistki mistrzostw świata w piłce nożnej z 2011 roku rozpoczną 26 marca 2020 roku sztafetę z ogniem olimpijskim - poinformowali organizatorzy igrzysk.

Nieprzypadkowy był wybór pierwszych osób, które poniosą pochodnię, oraz miejsca. Sztafeta będzie miała początek w piłkarskim centrum treningowym w Fukushimie, ok. 250 km na północ od Tokio. W marcu 2011 roku doszło tam do trzęsienia ziemi i tsunami, które wywołały katastrofę w elektrowni nuklearnej.

 

W lipcu tego samego roku Japonki zwyciężyły w piłkarskim mundialu. W finale wygrały rzutami karnymi z Amerykankami. Na razie nie wiadomo, które zawodniczki będą niosły ogień olimpijski. Do udziału w sztafecie został zaproszony także były trener reprezentacji Norio Sasaki.

 

Organizatorzy i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydowali się na Fukushimę, aby pokazać, w jaki sposób obszar ten wychodzi z katastrofy sprzed prawie dziewięciu lat. Pochodnia przemierzy większą część tej prefektury, ale nie całą, bowiem niektóre rejony są nadal niedostępne dla ogółu społeczeństwa.

 

Zapalenie pochodni nastąpi 12 marca w greckiej Olimpii, a do Japonii ogień dotrze 20 marca. Na trwającej 121 dni trasie olimpijskiej sztafety znajdzie się wszystkie 47 prefektur "Kraju Kwitnącej Wiśni".

 

Igrzyska w Tokio potrwają od 24 lipca do 9 sierpnia.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze