W Katowicach odsłonięto mural upamiętniający Kukuczkę

Inne
W Katowicach odsłonięto mural upamiętniający Kukuczkę
fot. PAP

Mural przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich alpinistów – Jerzego Kukuczkę – odsłonięto w środę w Katowicach w pobliżu kamienicy, w której mieszkał.

Mural autorstwa Wojciecha Walczyka znalazł się na ścianie domu przy ul. Markiefki 96 w dzielnicy Bogucice. Przedstawia Kukuczkę w stroju alpinisty, podczas jednej z wypraw. Jest inspirowany autentycznym zdjęciem. W tym rejonie Katowic ma też powstać Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, list intencyjny w tej sprawie podpisali we wrześniu tego roku premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

- Lubię murale i w ogóle sztukę, która rozgrywa się w przestrzeni miejskiej. Myślę, że w Katowicach jest duże zainteresowanie postacią ojca i to jest fajne, pozytywne, że te jego osiągnięcia po latach ciągle działają ludziom na wyobraźnię. Jego imię nosi Akademia Wychowania Fizycznego, jest ulica, drużyny harcerskie, szkoły, powstaje muzeum, można powiedzieć, że ta pamięć nie przemija, a nawet, że zainteresowanie wzrasta – powiedział syn alpinisty Wojciech Kukuczka.

 

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 r. w Katowicach. Jako drugi człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - to nazwa wszystkich 14 ośmiotysięczników. Rozpoczął tę drogę od zdobycia Lhotse w 1979 r., a zakończył osiem lat później, wchodząc na Sziszapangmę. 24 października 1989 r. odpadł z południowej ściany Lhotse na wysokości ok. 8200 m.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie