Trzy osoby oskarżone o podrabianie podpisów obecności na szkoleniach w Jagiellonii

Piłka nożna
Trzy osoby oskarżone o podrabianie podpisów obecności na szkoleniach w Jagiellonii
fot. Cyfrasport

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia, związany ze śledztwem dotyczącym szkoleń m.in. z zapobiegania korupcji w sporcie, przeprowadzonych dla potrzeb Jagiellonii Białystok. Trzy osoby oskarżono o podrabianie podpisów na listach uczestników tych szkoleń.

Szczegółów sprawy prokuratura nie chce ujawniać, m.in. tego, kim są osoby oskarżone. Wiadomo, że mają 19, 39 i 54 lata i przyznały się do zarzutów. Wcześniej nie były karane, grozi im od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

Szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko poinformował, że trwające dwa lata śledztwo dotyczyło zdarzeń z 2016 i 2017 roku. Przestępcze czyny miały polegać na podrabianiu, przez ustalone w tym postępowaniu osoby, dokumentów - czyli list obecności (podpisów uczestników) na dwóch rodzajach szkoleń: "Zapobieganie korupcji w sporcie, problem uzależnienia od gier hazardowych" oraz "Polityka antydyskryminacyjna". - Zarzut obejmuje działalność wspólnie i w porozumieniu, szczegółów nie ujawniamy - zaznaczył prokurator Zalesko. Śledczy nie podają też treści wyjaśnień, które oskarżeni składali.

 

Szkolenie zostały przeprowadzone dla potrzeb Jagiellonii Białystok; były wymagane do przeprowadzenia procesu licencyjnego, którego wymogi opisane są w podręczniku licencyjnym. Klub ubiegający się o licencję m.in. musi zorganizować dla określonej grupy osób stosowne szkolenia.

 

Np. w podręczniku licencyjnym dla klubów piłkarskiej ekstraklasy na obecny sezon są zapisy mówiące o tym, że wnioskodawca (czyli klub ubiegający się o licencję) musi dowieść, że przynajmniej pierwszy zespół, zespoły młodzieżowe oraz pierwszy trener lub asystent trenera pierwszego zespołu i zespołów młodzieżowych wzięli udział w sesji lub szkoleniu poświęconym zapobieganiu korupcji w sporcie oraz zagrożeniom uzależnieniem od gier hazardowych, jak również w podobnych zajęciach z polityki antydyskryminacyjnej.

 

- Wnioskodawca przedstawia licencjodawcy oświadczenie o spełnieniu przedmiotowego kryterium wraz z listami obecności osób uczestniczących w szkoleniu z podpisem osoby przeprowadzającej szkolenie, która to osoba musi dysponować zaświadczeniem wydanym przez PZPN lub przez podmiot z PZPN współpracujący - zapisano w tym podręczniku, wśród kryteriów sportowych uzyskania licencji.

 

Kiedy kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o postawionych w tej sprawie zarzutach, SSA Jagiellonia Białystok wydała pisemne oświadczenie o tym, że miała wiedzę o tym postępowaniu prokuratorskim. "W jego trakcie wyjaśnienia składali pracownicy klubu i uczestnicy szkoleń, jednakże do dzisiaj żadnemu z naszych pracowników nie postawiono oficjalnych zarzutów o popełnienie czynów, o których jest mowa" - zaznaczono w oświadczeniu.

 

- Nie sposób nam komentować konsekwencji sprawy, której nie jesteśmy stroną. Jeżeli doszło do nieprawidłowości w trakcie wskazywanych czynności związanych z procesem licencyjnym, na pewno są to czyny karygodne, które nie powinny mieć miejsca - napisała spółka.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze