Ważne zmiany w regulacjach FIVB! Nowe zasady kwalifikacji do IO

Inne
Ważne zmiany w regulacjach FIVB! Nowe zasady kwalifikacji do IO
fot. CyfraSport

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej zmieniła zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Skonstruowany zostanie ranking FIVB, który zadecyduje o awansie poszczególnych zespołów - począwszy od edycji w Paryżu (2024). Naniesie on także zmiany w funkcjonowaniu rankingu europejskiego (CEV). Celem ma być odchudzenie kalendarza spotkań międzynarodowych.

W turnieju olimpijskim niezmiennie ma brać udział 12 zespołów, a naturalnie udział w zawodach będzie mieć zapewniony gospodarz. O kolejnych sześć miejsc zespoły powalczą w kwalifikacjach.

 

W 2023 roku rozegrane zostaną trzy "turnieje światowe" z udziałem 24 najlepszych ekip rankingu FIVB - w każdym z nich wystąpi osiem drużyn. Awans zapewnią sobie po dwie najlepsze ekipy każdego z nich.

 

Niewykluczone, że jeden z turniejów będzie posiadał rangę Pucharu Świata.

 

Stawkę uzupełni pięć zespołów, wyłonionych przez wspomniany ranking FIVB z 1 stycznia 2024 roku. Będą to naturalnie kraje, które nie wywalczyły awansu drogą turniejową, a są z danego kontynentu najwyżej sklasyfikowane.

 

Ranking ma obowiązywać od 1 lutego 2020 roku, a więc po zakończeniu wszystkich kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do IO 2020 w Tokio. Nie będzie on miał znaczenia wobec przyszłorocznego turnieju olimpijskiego w Japonii, ale mają być do niego zaliczane wyniki z Ligi Narodów oraz wszystkich meczów międzynarodowych "o punkty".

 

Nowe zasady rankingu FIVB oczywiście zmienią rangę rankingu CEV - nie będą w nim uwzględniane wyniki z zespołami spoza Starego Kontynentu.

 

Głównym celem zmian jest zmniejszenie liczby spotkań międzynarodowych. W najbliższych latach kalendarz będzie wyglądał następująco:

 

2020: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie
2021: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów
2022: Liga Narodów, mistrzostwa świata
2023: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów, kwalifikacje olimpijskie
2024: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie.

ch, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie